REKLAMA

Rząd chce dodatkowej opłaty za cukier. To kolejne podwyżki dla Polaków

Rząd chce dodatkowej opłaty za cukier. To kolejne podwyżki dla Polaków

Rząd chce dodatkowej opłaty za cukier. Wpływy zostaną przeznaczone między innymi na zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży.

REKLAMA

„Zapadły ustalenia, że 50 mln zł w 2020 r. i 100 mln zł w kolejnych latach z wpływów z planowanej opłaty od napojów zawierających cukier zostanie przeznaczonych na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży” – powiedział dla PAP Wojciech Andrusiewicz.

Na co zostanie nałożona dodatkowa opłata? W projekcie zaproponowano, aby podrożały napoje z z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów. Mają także wzrosnąć ceny środków spożywczych, które zawierają substancje oraz substancje słodzące, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008), kofeiną, guaraną i tauryną.

To nie pierwsze podwyżki, które czekają Polaków w nowym roku. W górę poszła również cena prądu. Nowa taryfa przewiduje, że cena prądu wzrośnie o 19,5-procent. Kolejne podwyżki będą czekały kierowców – tym razem w górę ceny diesla i autogazu. I tak za litr najpopularniejszej z benzyn (Pb95) zapłacimy od 4,91 do 5,02 zł, za diesla 5,03-5,14 złotych za litr oraz od 2,29 do 2,37 za litr autogazu.

Gminy zapowiedziały także wzrost opłat za usługi komunalne. Mieszkańcy wielu polskich miast zapłacą więc również więcej za wywóz śmieci. Tymczasem przeciętna polska rodzina już płaci 3 tys. zł rocznie na usługi komunalne. Podwyżki wymusza oprócz zmian w prawie także sytuacja na rynku odpadowym.

Zdrożeje również alkohol i wyroby tytoniowe. Nowa zmiana podwyższa stawki akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc.: „Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie (…) o podatku akcyzowym (…), których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków.”

REKLAMA

Komentarze