REKLAMA

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie prokuratury zatrzymali 9 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej VAT – poinformowały wspólnie Centralne Biuro Śledcze Policji i Prokuratura Krajowa.

REKLAMA

Jak przekazała dziś rzeczniczka CBŚP nadkom. Iwona Jurkiewicz, policjanci prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. „Jej członkowie na zasadzie tzw. +karuzeli podatkowej+ popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT” – podała.

„Przedmiotem sprzedaży były usługi np.: budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę +znikających+ podatników lub +buforów+, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, generowały dokumentację kosztową”

– tłumaczyła policjantka.

Wskazała, że według śledczych, grupa mogła działać od połowy 2018 roku na terenie województw: zachodniopomorskiego, śląskiego, mazowieckiego, podlaskiego i wielkopolskiego.

„Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Według śledczych, w przestępczą działalność może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe” – podkreśliła.

Poinformowała również, że do zatrzymań doszło w województwach, w których grupa miała prowadzić swoją działalność. Łącznie do sprawy zatrzymano 9 osób – sześć kobiet i trzech mężczyzn.

Z kolei rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik przekazała, że zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli zarzuty.

„Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. +prania pieniędzy+” – wyliczyła prokurator.

„Podejrzanym grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności z uwagi na popełnienie przez nich zbrodni VAT-owskiej. Przepisy te zostały wprowadzone do kodeksu karnego na podstawie nowelizacji z 1 marca 2017 roku”

– podała.

Dodała także, że wobec sześciu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. „Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie” – powiedziała.

Zaznaczyła również, że śledztwo ma wielowątkowy i rozwojowy charakter i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Rzeczniczka Prokuratury Krajowej poinformowała, że rozbicie powyższej grupy przestępczej jest efektem prowadzonych od 2016 roku działań prokuratury przeciwko tzw. „mafiom VAT-owskim”. „O ich skuteczności najlepiej świadczą dane dotyczące działań prokuratury w ostatnich latach” – mówiła.

„W 2018 roku prowadzone były 1043 postępowania dotyczące wyłudzeń VAT, a rok później już 1187, podczas gdy w 2015 roku było ich zaledwie 352. Obecnie w prokuraturach różnych szczebli prowadzone są 1072 sprawy dotyczące wyłudzenia VAT. Znaczenie wzrosła liczb osób, które usłyszały zarzuty, w roku 2015 wynosiła 1328, w roku 2018 – 1838, a w roku 2019 już 2138” – wyjawiła dodając, że wzrosła też liczba osób objętych aktami oskarżenia. „Wyniosła ona w latach 2015, 2018 i 2019 kolejno 329, 1064 i 1294 osób. Wzrosła również liczba skierowanych aktów oskarżenia, których w 2015 roku było 138, w 2018 – 307, natomiast 2019 – 380” – podała.

Źródło: niezalezna.pl

REKLAMA

Komentarze