REKLAMA

Rosyjska flota szykuje się do ćwiczeń na Bałtyku. To reakcja na słowa Mosbacher

Rosyjska flota szykuje się do ćwiczeń na Bałtyku. To reakcja na słowa Mosbacher

Jak podaje  „Niezawisimaja Gazieta”, Rosyjska Flota Bałtycka  przygląda się polskim planom nuklearnym i przygotowuje się do ćwiczeń na Bałtyku. Słowa ambasorki USA Georgette Mosbacher o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej w Polsce wyraźnie zaniepokoiły Rosjan.

REKLAMA

Organizacja rosyjskich ćwiczeń wojskowych związana jest także z manewrami NATO pod nazwą: „Allied Spirit”, które mają odbyć się w Polsce. Wg rosyjskiego szefa resortu obrony Siergieja Szojgu, „zachodni kierunek strategiczny jest najbardziej zagrażający bezpieczeństwu wojskowemu”. Natomiast możliwość przeniesienia do Polski taktycznej broni jądrowej określił jako ” niepożądany scenariusz”.

„Niepożądany scenariusz”

Jak zasugerowała 15 maja na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher, Polska jako wschodnia flanka NATO, mogłaby przyjąć u siebie potencjał nuklearny.  Jednakże rosyjski ekspert wojskowy Jurij Nietkaczew określił słowa Mosbacher jako ” wyraźnie prowokujące”. Przewiduje także, że rozmieszczenie takiej broni w Polsce jest mało prawdopodobne oraz że każdy obiekt nuklearny USA powinien być pod stałą kontrolą wojskową Rosjan. „Niezawisimaja Gazeta” wspomniała, że obecność w Polsce broni jądrowej nie pozostanie bez odpowiedzi.  Może skutkować pojawieniem się w Kaliningradzie samolotów z rosyjskimi głowicami jądrowymi.

ŹRÓDŁO: GAZETA.PL/TWITTER

Zobacz także: Pracownicy sezonowi z zagranicy będą testowani na koronawirusa na koszt państwa

REKLAMA

Komentarze