REKLAMA

Rosja otrzymała miliard zamówień na szczepionki na koronawirusa

Rosja otrzymała miliard zamówień na szczepionki na koronawirusa

Łącznie 20 krajów z Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Azji zwróciło się do władz rosyjskich ws. zakupu szczepionek na koronawirusa – przekazał rosyjski przedstawiciel. Sukces nad badaniami rosyjskiej szczepionki ogłosił wczoraj prezydent Władimir Putin. Wśród krajów zainteresowanych kupnem szczepionek nie ma państw europejskich, które podchodzą sceptycznie do rosyjskiego odkrycia.

REKLAMA

Na konferencji poświęconej ogłoszeniu rejestracji szczepionki dyrektor generalny Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) wyjaśnił, że otrzymał już zamówienia na miliard dawek.

Razem z naszymi partnerami zagranicznymi jesteśmy gotowi wyprodukować ponad 500 mln. dawek szczepionki rocznie – wyjaśnił Kirill Dmitriev. Wszystko, co zostanie wyprodukowane w Rosji, będzie wykorzystywane w kraju, a dawki do wykorzystania w innych krajach będą wytwarzane za granicą – wyjaśnił.

Według Dmitriewa, RDIF pracuje również nad programem pomocy humanitarnej dla krajów rozwijających się, w celu udostępnienia szczepionki COVID-19 w państwach, których nie stać na wyprodukowanie lub zakupienie własnej.

Europa pozostaje sceptyczna

Tłumacząc, że szczepienia są poważnym problemem w najbiedniejszych krajach świata, Dmitriev powiedział, że fundusz uważa, że ,,ludzie na całym świecie powinni mieć równy dostęp do szczepionki, niezależnie od ich sytuacji finansowej”.

Wczoraj prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że kraj ten zarejestrował pierwszą na świecie szczepionkę na COVID-19. Pod nazwą ,,Sputnik V” szczepionka ma wkrótce wejść do masowej produkcji, a od stycznia 2021 r. będzie dostępna dla ogółu społeczeństwa. Pomimo zarejestrowania, szczepionka ta przejdzie jeszcze więcej badań klinicznych w Rosji i na Bliskim Wschodzie. Wśród krajów zainteresowanych kupnem szczepionek nie ma państw europejskich. Niemieckie ministerstwo zdrowia podało w wątpliwość jakość i bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki, zwracając uwagę, że brak jest danych na temat skuteczności i bezpieczeństwa środka. Rzeczniczka ministerstwo zastrzegła, że szczepionka zostanie dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej dopiero po przejściu pełnych testów klinicznych.

Źródło: PAP

REKLAMA

Komentarze