REKLAMA

Rocznica śmierci Telesfora Grewlinga. Zabity przez komunistów

Rocznica śmierci Telesfora Grewlinga. Zabity przez komunistów

27 września 1952 roku w więzieniu mokotowskim zamordowany przez komunistów został żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Jeden z wielu zapomnianych bohaterów.

Jak dziesiątki tysięcy polskich narodowców, Telesfor Grewling sprzeciwiał się „ludowej” władzy i komunistycznym porządkom. W nocy z 18 na 19 marca 1951 zdezerterował ze swojej jednostki Ludowego Wojska Polskiego, zabierając ze sobą broń, przechodząc do podziemia.

Jego celem była ucieczka z komunistycznej Polski na Zachód. W sytuacji, gdyby to okazało się niemożliwe, chciał założyć własny oddział leśnych partyzantów, który tak jak wiele innych jednostek tego typy, walczyłby z narzuconą przez Sowietów władzą. Wydał ulotkę pt. „Główna Kwatera Wolnej Korony Polskiej”.

ZOBACZ TAKŻE: W Warszawie obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Szybko został ujęty przez Urząd Bezpieczeństwa, jednak w maju 1951 uciekł. Był poszukiwany aż do stycznia 1952 roku. 30 maja 1952 został skazany na karę śmierci. Został stracony 27 września 1952 roku w więzieniu mokotowskim. Miejsce pochówku nie jest znane. Grób symboliczny znajduje się na Łączce.

REKLAMA

Komentarze