REKLAMA

Rocznica śmierci Jana Mosdorfa, lidera przedwojennych narodowców

Rocznica śmierci Jana Mosdorfa, lidera przedwojennych narodowców

11 października 1943 r. w obozie koncentracyjnym Auschwitz rozstrzelany został Jan Mosdorf. Przywódca młodych polskich narodowców, prezes MW i szef ONR.

REKLAMA

Jan Mosdorf urodził się 17 maja 1904 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat udzielał się w organizacjach narodowych, które podlegały tajnemu kierownictwu ruchu narodowego, czyli Lidze Narodowej. Na studiach działał w Związku Akademickim „Młodzież Wszechpolska”, w 1928 roku zostając jej prezesem. Stał się tym samym liderem młodego pokolenia polskich narodowców.

Od 1926 działał w ramach masowego ruchu polskich narodowców, Obozie Wielkiej Polski. W latach 1932-33 był przywódcą młodzieżówki OWP, Ruchu Młodych. Kiedy OWP zostaje zdelegalizowany, staje się liderem Sekcji Młodych Stronnictwa Narodowego. W 1934 jest jednym z organizatorów rozłamu w SN, stając na czele powstającego Obozu Narodowo-Radykalnego. Po delegalizacji ONR współpracuje z kultowym pismem „Prosto z Mostu”.

ZOBACZ TAKŻE: Kim był Jan Mosdorf? Pierwszy odcinek serii ,,Polityka Narodowa”

Po wybuchu wojny wraca do konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego, uczestniczy w powstaniu podziemnego pisma narodowców pt. „Walka”, współtworzył Narodową Organizację Wojskową. W czerwcu 1940 aresztowany przez Gestapo i wywieziony do Auschwitz. Tam pomaga więźniom, również Żydom, współtworzy ruch oporu, gdzie pomaga Witoldowi Pileckiemu. Zostaje rozstrzelany 11 października 1943 r. w zbiorowej egzekucji.

REKLAMA

Komentarze