REKLAMA

Resort zdrowia: Liczba łóżek w szpitalach zmniejszyła się o 20 tysięcy

Resort zdrowia: Liczba łóżek w szpitalach zmniejszyła się o 20 tysięcy

Wg pisma resortu zdrowia w ciągu ostatnich czterech lat liczba łóżek szpitalnych spadła o około 20 tysięcy. Rodzi to obawę o dostęp do usług medycznych, jednakże urzędnicy zapewniają,że nie ma powodów do zmartwień. Innego zdania są politycy reprezentujący opozycję.

Wg danych resortu zdrowia od 2016 roku liczba szpitalnych łóżek sukcesywnie spada – wtedy wynosiła ona 218 250 łóżek. Pod koniec 2018 roku notuje się już 214 934 tysiące miejsc leżących,natomiast   pod koniec 2019 roku – 200 260. Według stanu z 31 marca widać kolejny spadek, gdzie łóżek jest ponad 198 tysięcy. Jak przekonuje jednak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, dane te nie świadczą o ograniczeniach w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Sugeruje, że decyzje kierownictwa podmiotu leczniczego nierzadko związane są potrzebą efektywniejszego wykorzystania zasobów szpitalnych. Dodaje ponadto, że dane te obejmują także prywatne podmioty, których nie obejmuje publiczne finansowanie służby zdrowia.

REKLAMA

Pielęgniarki stanowią dziś „dobro rzadkie”

Janusz Cieszyński wspomina także o wprowadzeniu nowych regulacji prawnych, które dotyczą liczby pielęgniarskich etatów przypadających na szpitalne łóżko. Aby je spełnić, polskie szpitale powinny zatrudnić ok. 10 tysięcy nowych pielęgniarek. Niestety jednak osób z wykształceniem pielęgniarskim brakuje dziś na rynku pracy. Jak określił, pielęgniarki stanowią dziś „dobro rzadkie”.  W dodatku przyznanie podwyżek wynagrodzeń dla personelu medycznego skłania dyrektorów placówek do refleksji nad utrzymywaniem nierentownych oddziałów. Łóżka natomiast są drogie. Przykładowo, w 2015 roku koszt utrzymania pustego łóżka na oddziale internistycznym wynosił ok. 18 800 tysięcy złotych.

Przeciwnego zdania jest między innymi senator Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Berejza, który w sposób krytyczny odniósł się do rządów PiS w służbie zdrowia.  „- Szokuje też to, że miejsca w szpitalach znikały nawet w przededniu pandemii, w pierwszych trzech miesiącach tego roku – gdy rząd wiedział, że wirus dotrze do Polski.”- wypowiedział się dla Wirtualnej Polski.

ŹRÓDŁO: WP.PL

Zobacz także: [PILNE] Rząd zapowiedział zniesienie obowiązku noszenia maseczek, brak limitów w kościołach i legalne zgromadzenia

REKLAMA

Komentarze