REKLAMA

Rekompensaty dla kultury jednak bez zmian?

Rekompensaty dla kultury jednak bez zmian?

Po tym jak Fundusz Wsparcia Kultury wywołał olbrzymie kontrowersje w opinii publicznej, wypłaty środków zostały zawieszone. Teraz jednak ministerstwo kultury poinformowało, że rekompensaty wkrótce zostaną wypłacone.

REKLAMA

„Potwierdzono, że rekompensaty przydzielono podmiotom uprawnionym, prowadzącym działalności w obszarze kultury i produkcji artystycznej. Są wśród nich jednostki działające w kilku dziedzinach, w tym produkcji artystycznej, choć nie zawsze jest ona eksponowana w ich nazwie, na stronach czy w wykazach internetowych” – oświadczył resort kierowany przez wicepremiera prof. Piotra Glińskiego.

Weryfikację wniosków złożonych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury zlecono Instytutowi Muzyki i Tańca oraz Instytutowi Teatralnemu. „We wtorek rozpoczęły się konsultacje z beneficjentami i podpisywanie umów z tymi, których wnioski zostały już zweryfikowane” – informuje ministerstwo kultury.

Zobacz także: Skandal! Ministerstwo Kultury płaci na kłamstwa o antysemityzmie Polaków

„Fundusz Wsparcia Kultury to pomoc finansowa ze strony polskiego rządu kierowana do sektora kultury. Jego budżet to 400 mln zł, a do wsparcia uprawnione są samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. Celem Funduszu jest zapewnienie stabilnego funkcjonowania instytucji i utrzymanie dotychczasowego zatrudnienia w sektorze kultury. Rekompensata będzie dotyczyła utraconych – z powodu epidemii – przychodów w okresie od 12 marca do 31 grudnia br” – poinformowało ministerstwo kultury.

Jak podkreśla resort, „nie ma formalnej możliwości, żeby przydzielone środki zostały wydatkowane na dowolne – w tym prywatne – potrzeby wnioskodawców”. Ministerstwo zamierza skontrolować 30% losowo wybranych beneficjentów.

Z wcześniejszych informacji wynikało, że wśród beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury mieli się znaleźć m.in. Grzegorz Hyży (449 tys. zł), Krystyna Janda (1,8 mln zł), Beata Kozidrak (750 tys. zł), zespół Bayer Full (600 tys. zł), czy Kamil Bednarek (pół mln zł).

gov.pl, nczas.com

REKLAMA

Komentarze