REKLAMA

Recep Erdogan zapowiada nową ofensywę w Syrii

Recep Erdogan zapowiada nową ofensywę w Syrii

REKLAMA

„Turcja przeprowadzi w najbliższych dniach nową ofensywę militarną przeciwko kurdyjskiej milicji w Syrii” – zapowiedział w ubiegłą środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Rozpoczniemy operację w celu oczyszczenia wschodniego brzegu Eufratu z separatystycznych terrorystów w ciągu kilku dni. Naszym celem w żadnym wypadku nie będą żołnierze USA – powiedział Erdogan agencji Reutera

Mówiąc o celach Erdogan miał na myśli amerykańskie „punkty obserwacyjne” w północnej Syrii, których zainstalowanie ogłosił we wtorek przy sprzeciwie Ankary Departament Obrony USA.

REKLAMA

Zapowiadana turecka ofensywa byłaby już kolejną turecką operacją przeciwko kurdyjskim Ludowym Oddziałom Obrony (YPG), które Ankara oskarża o związki z nielegalną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu. Dotychczas tureckie wojska nie prowadziły działań na wschodnim brzeg Eufratu, m.in. dlatego, by nie wejść w bezpośrednią konfrontację z siłami USA.

Erdogan twierdzi, że ofensywa ma pomóc w „utrzymaniu integralności terytorialnej Syrii i utorowaniu drogi do rozwiązania politycznego”.

Pentagon tłumaczy, iż punkty obserwacyjne założone wzdłuż części granicy między Syrią a Turcją mają służyć zwalczaniu Państwa Islamskiego w Syrii i bezpieczeństwu Turcji. Nie wierzą w to tłumaczenie tureckie władze, zdaniem których ISIS w Syrii nie stanowi już zagrożenia.

źródło: kresy.pl

REKLAMA

Komentarze