REKLAMA

Recep Erdogan zapowiada nową ofensywę w Syrii

Recep Erdogan zapowiada nową ofensywę w Syrii

„Turcja przeprowadzi w najbliższych dniach nową ofensywę militarną przeciwko kurdyjskiej milicji w Syrii” – zapowiedział w ubiegłą środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Rozpoczniemy operację w celu oczyszczenia wschodniego brzegu Eufratu z separatystycznych terrorystów w ciągu kilku dni. Naszym celem w żadnym wypadku nie będą żołnierze USA – powiedział Erdogan agencji Reutera

Mówiąc o celach Erdogan miał na myśli amerykańskie „punkty obserwacyjne” w północnej Syrii, których zainstalowanie ogłosił we wtorek przy sprzeciwie Ankary Departament Obrony USA.

Zapowiadana turecka ofensywa byłaby już kolejną turecką operacją przeciwko kurdyjskim Ludowym Oddziałom Obrony (YPG), które Ankara oskarża o związki z nielegalną w Turcji Partią Pracujących Kurdystanu. Dotychczas tureckie wojska nie prowadziły działań na wschodnim brzeg Eufratu, m.in. dlatego, by nie wejść w bezpośrednią konfrontację z siłami USA.

Erdogan twierdzi, że ofensywa ma pomóc w „utrzymaniu integralności terytorialnej Syrii i utorowaniu drogi do rozwiązania politycznego”.

Pentagon tłumaczy, iż punkty obserwacyjne założone wzdłuż części granicy między Syrią a Turcją mają służyć zwalczaniu Państwa Islamskiego w Syrii i bezpieczeństwu Turcji. Nie wierzą w to tłumaczenie tureckie władze, zdaniem których ISIS w Syrii nie stanowi już zagrożenia.

źródło: kresy.pl

REKLAMA

Komentarze