REKLAMA

Reakcja Papieża Franciszka na decyzję Erdogana: „Jestem bardzo zasmucony”

Reakcja Papieża Franciszka na decyzję Erdogana: „Jestem bardzo zasmucony”

Papież Franciszek zareagował na ostatnie wydarzenia z Turcji. Prezydent Recep Erdogan zdecydował się po kilkudziesięciu latach włączyć do islamskiego użytku historyczny kościół Hagia Sophia, który blisko 500 lat temu został przemianowany na meczet. Głowa Kościoła Katolickiego nie jest zadowolona z takiego ruchu tureckiego prezydenta.

REKLAMA

W latach 532-537 roku lokalny Kościół wybudował świątynię Hagia Sophia, która została nazwana kościołem Mądrości Bożej. Była uważana za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa w pierwszym tysiącleciu. Niestety działalność chrześcijan na terenie Turcji upadła wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego i zdobycia Stambułu przez Turków.

Zobacz także: Nergal kolejny raz stanie przed Sądem. Chodzi o znieważenie symboli narodowych oraz religijnych

Stało się to w roku 1453 i wówczas obecne władze wyznania muzułmańskiego wynieśli z świątyni drogocenne przedmioty, które nadawały jej chrześcijański charakter. Budowla została przemieniona na meczet oraz dodano funkcjonujące do dziś charakterystyczne cztery wieże służące do wzywania islamskich wyznawców do modlitwy.

W 1935 roku na polecenie pierwszego prezydenta Turcji Mustafy Kemala Ataturka świątynia została zdegradowana do zwykłego budynku oraz przemianowano ją na muzeum. Stała się ona tym samym punktem odwiedzin zarówno dla muzułmanów jak i chrześcijan.

Niestety dorobek pierwszego świeckiego prezydenta Turcji zaprzepaścił obecny. Recep Erdogan zdecydował się przywrócić budynkowi statut czynnego meczetu. To wywołało na świecie falę kontrowersji.

Na te wydarzenia postanowił zareagował Papież Franciszek, który powiedział w niedzielę – „Morze przenosi mnie daleko, myślę o Stambule, o Hagia Sophia i jestem bardzo zasmucony” – podkreśliła Głowa Kościoła Katolickiego.

Hagia Sophia to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Rocznie do świątyni przybywało około 3,7 mln turystów, aby podziwiać piękno architektury sprzed półtora tysiąca lat.

DoRzeczy/Radio Watykańskie

REKLAMA

Komentarze