REKLAMA

Przywołujemy prawdę o zamordowanych na Wołyniu nie po to, by sądzić – abp Mokrzycki

Przywołujemy prawdę o zamordowanych na Wołyniu nie po to, by sądzić – abp Mokrzycki

Druga niedziela lipca to dzień poświęcony obchodom upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej. Z tego powodu prezydent Andrzej Duda udał się do Łucka, aby uczestniczyć we Mszy Świętej w intencji jej ofiar. Nabożeństwo było koncelebrowane przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego i ordynariusza diecezji łuckiej biskupa Witalija Skomarowskiego.

Lekcja historii i wybaczenia

Przywołujemy prawdę o zamordowanych na Wołyniu, nie po to by sądzić, ale po to by poddać refleksji współczesnego pokolenia prawdę o tajemnicy ludzkiej natury,  a przy tym przypomnieć, że grzech pierworodny, a potem cały szereg występków, których dopuszczali się ludzie przez wieki, wiążą się z tajemnicą zbawienia, uwolnienia człowieka od zła, możliwością podjęcia pokuty i pojednania w Chrystusie – powiedział podczas mszy abp Mokrzycki.

Kwestia upamiętnienia ludobójstwa wołyńskiego jest trudnym tematem w relacji polsko-ukraińskiej. W 2016 roku do polskich kin wszedł film Wołyń, z którym wielu Polaków wiązało nadzieję na rozpoczęcie szczerych rozmów odnośnie tamtych wydarzeń. Należy przypomnieć, że w Kijowie został odwołany jego pokaz.

Przywołujemy tę prawdę o pamięci i tajemnicy zła tkwiącego w człowieku w kontekście – 75. rocznicy Krwawej Niedzieli i następujących po niej wydarzeń, które ogarnęły całą ziemię wołyńską, a także tereny dzisiejszych województw lwowskiego, tarnopolskiego i iwanofrankowskiego – powiedział arcybiskup lwowski. 

Ukraiński IPN wprowadził również zakaz prowadzenia poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na terenie Ukrainy, co jest źródłem kolejnego konfliktu. Jest to odpowiedź władz ukraińskich na zdemontowanie nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach.

>>Czytaj także: Polska odbuduje pomnik UPA w Hruszowicach? Zaskakujące doniesienia ukraińskich mediów

Przywołujemy prawdę o zamordowanych dziesiątkach tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci i starców, o wielu rzymskokatolickich kapłanach i siostrach zakonnych, o wielu kapłanach grekokatolickich i prawosławnych, którzy doświadczyli represji za dezaprobatę względem popełnianych zbrodni i źle pojętego nacjonalizmu – dodał abp Mokrzycki.

Prezydent przekazuje krzyż poświęcony pamięci Polaków

Prezydent Andrzej Duda przekazał Ordynariuszowi Łuckiemu Księdzu Biskupowi Witalijowi Skomarowskiemu krzyż poświęcony pamięci Polaków pomordowanych na Ukrainie. Wykonanie tego gestu ma oczywiście znaczenie symboliczne – nie o zemstę, lecz o pamięć nam chodzi.

 

PAP. PL/PREZYDENT.PL/ZBRODNIAWOLYSKA.PL

REKLAMA

Komentarze