REKLAMA

Prof. Grott: Myśl geopolityczna narodowców podczas II wojny światowej [WIDEO]

Prof. Grott: Myśl geopolityczna narodowców podczas II wojny światowej [WIDEO]

Prof. Bogumił Grott – politolog i religioznawca, badacz doktryn i ruchów nacjonalistycznych – na zaproszenie Brygady Małopolskiej ONR wygłosił wykład nt. „Myśl geopolityczna narodowców podczas II wojny światowej”.

Jak wiadomo, utraciliśmy niegdyś Ziemie Zachodnie nazywane po wojnie również Ziemiami Odzyskanymi – mówił naukowiec. – Każdy ruch narodowy, który ma jakieś ambicje ażeby postawić swój naród na odpowiednim poziomie, nadać mu krzepy i zabezpieczyć przed dalszymi stratami, myśli o tym by granice zabezpieczyć. Takim właśnie ruchem był Obóz Narodowy (…) Druga wojna światowa spowodowała koniunkturę na rozwój takiej myśli, ale już na początku lat 30-tych np. narodowi radykałowie o tym pisywali.

REKLAMA

Prof. Grott omówił poglądy i idee prezentowane zarówno przez Grupę „Szańca”, jak i Stronnictwo Narodowe oraz Konfederację Narodu. Istotnym środowiskiem było to skupione wokół Karola Stojanowskiego. Podejmowało ono kwestie ziem, nawet położonych na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej.

Prof. Grott od lat jest badaczem nacjonalizmu, zwłaszcza w kontekście jego powiązań z religią, specjalizuje się również w historii polsko-ukraińskiej. Jest profesorem na Wydziale Humanistycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Uprzednio był profesorem w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładał w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Publikuje m.in. w „Naszym Dzienniku”.

Do najważniejszych prac prof. Bogumiła Grotta należą:

* „Nacjonalizm i religia”
* „Katolicyzm w doktrynach ugrupowań narodowo-radykalnych do roku 1939”
* „Nacjonalizm chrześcijański”
* „Zygmunt Balicki ideolog Narodowej Demokracji”
* „Nacjonalizm czy nacjonalizmy?–funkcja wartości chrześcijańskich, świeckich i neopogańskich w kształtowaniu idei nacjonalistycznych”
* „Dylematy polskiego nacjonalizmu: powrót do tradycji czy przebudowa narodowego ducha”

źródło:

Dziennik Narodowy
Polub fanpage Dziennik Narodowy na Facebooku
REKLAMA

Komentarze