REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda wzywa do zwolnienia ze składek ZUS

Prezydent Andrzej Duda wzywa do zwolnienia ze składek ZUS

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że chciałby całkowitego zwolnienia z płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych.

REKLAMA

Andrzej Duda wzywa do zwolnienia z płacenia składek ZUS dla części mikroprzediębiorców i samozatrudnionych. W dotychczasowych propozycjach składających się na tak zwaną „Tarczę Antykryzysową” była mowa tylko o odroczeniu zapłaty składek na trzy miesiące. Prezydent chce, żeby mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni w ogóle składek za te trzy miesiące nie musieli płacić. „Zwolnieni przez trzy miesiące z płacenia składek na ZUS będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku” – mówił Andrzej Duda.

To rozwiązanie, które na pewno spodoba się wielu małym przedsiębiorcom. Oczywiście cała „Tarcza Antykryzysowa” to na razie mniej lub bardziej konkretne zapowiedzi. Spisanych projektów ustaw jeszcze nie ma, a to je dokładnie będzie można oceniać. „Dla wszystkich firm, które utrzymają miejsca pracy, państwo dopłaci do pensji pracowników do 40 proc. średniego wynagrodzenia” – podkreślił prezydent. O swojej propozycji zwolnienia ze składek prezydent rozmawiał z premierem, ministrem rozwoju, prezes ZUS i BGK. Wcześniej o takie rozwiązania prosić mieli prezydenta sami przedsiębiorcy.

ZOBACZ TAKŻE: Jarosław Kaczyński w RMF FM. Władza nie chce przenieść wyborów

Według wstępnych informacji, miesięczny koszt dla państwa to będzie około 13 miliardów złotych. „Nie będzie nam wszystkim łatwo. Nie będzie łatwo rządzącym, żeby zrealizować ten program. Nie będzie łatwo przedsiębiorcom, pracodawcom i pracownikom. Koszty tej sytuacji dotkną nas wszystkich, ale mam nadzieję, że podołamy temu niebezpieczeństwu, z którym stykamy się dzisiaj”. W niedługim czasie ma odbyć się posiedzenie Sejmu, które zająć się ma tak zwaną „Tarczą Antykryzysową”. Nie do końca wiadomo jak takie obrady Sejmu miałyby wyglądać w obecnej sytuacji.

REKLAMA

Komentarze