REKLAMA

Premier Bawarii nakazuje zawieszenie krzyży w każdym urzędzie od 1 czerwca: To symbol naszej tożsamości kulturowej

Premier Bawarii nakazuje zawieszenie krzyży w każdym urzędzie od 1 czerwca: To symbol naszej tożsamości kulturowej

Markus Söder, który zaledwie od 16 marca 2018 r. piastuje funkcję premiera landu Bawaria ogłosił, że wydał rozporządzenie, na mocy którego wszystkie urzędy bawarskiej administracji państwowej muszą zawiesić krzyże w widocznym miejscu jak najbliżej wejścia, począwszy od 1 czerwca.

REKLAMA

Głosowanie w tej sprawie ani w parlamencie związkowym (Bundestagu), ani krajowym (Landtagu) nie jest konieczne. Premier Söder powiedział, że krzyże nie muszą być odbierane wyłącznie jako religijny symbol chrześcijaństwa.

Krzyż jest podstawowym symbolem tożsamości kulturowej chrześcijańsko-zachodniej cywilizacji. Nie narusza wymogu neutralności światopoglądowej – stwierdził premier.

Po obradach rządu Söder osobiście zawiesił krzyż w holu wejściowym kancelarii stanu w Monachium. Krzyż jest darem kardynała Friedricha Wettera – emerytowanego arcybiskupa Monachium i Fryzyngi.

Rozporządzenie ma zastosowanie wyłącznie do urzędów rządu bawarskiego. Nie dotyczy gmin i urzędów federalnych.

51-letni Markus Söder jest posłem do landtagu Bawarii, od 2007 r. ministrem w rządzie krajowym, działaczem Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU). Z wykształcenia jest prawnikiem. Jest żonaty, ma czwórkę dzieci.

dzienniknarodowy.pl

Zobacz także:

 

REKLAMA

Komentarze