Poznaj skład Sejmu. Pięć komitetów, ale więcej partii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ sejm.gov.pl

W wyborach parlamentarnych startowało pięć komitetów. Tylko jeden był zarejestrowanym komitetem koalicyjnym. Do Sejmu weszło jednak kilkanaście partii.

Jaki jest skład Sejmu? Największy PiS będzie miał tylko 197 swoich posłów. To mniej, niż w dobiegającej końca kadencji. Z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu weszły jeszcze trzy partie polityczne. 19 posłów wprowadziła Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, 18 Porozumienie Jarosława Gowina, a jeden mandat prawdopodobnie efemeryczna Partia Republikańska (Anna Siarkowska). Władza PiS zależy więc od koalicjantów.

Koalicja Obywatelska była jedynym komitetem koalicyjnym. Sojusz ten wprowadził do Sejmu 123 posłów z Platformy Obywatelskiej, 8 z zwasalizowanej Nowoczesnej, 4 z Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej, 3 od Zielonych. Na 49 posłów, którzy dostali się z KW SLD, tylko 24 posłów należy do SLD. 19 jest członkami Wiosny Roberta Biedronia, a 6 skrajnie lewackiej Partii Razem.

ZOBACZ TAKŻE: Mamy oficjalne wyniki! 1 256 953 głosów na Konfederację

PSL będzie miał 30 posłów w klubie. Z tego 24 jest członkami stronnictwa. 5 posłów z list PSL wprowadziły resztki tzw. Kukiz’15. 30-stym posłem jest jedyny przedstawiciel Unii Europejskich Demokratów. Z listy Konfederacji dostało się do Sejmu 11 kandydatów. Pięciu to członkowie Ruchu Narodowego, pięciu Partii KORWiN, jeden (Grzegorz Braun) jest przedstawicielem partii Korona.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY