REKLAMA

Powołano pełnomocnika ds. Ukraińców: „Chciałbym, żeby czuli się jak u siebie”

Powołano pełnomocnika ds. Ukraińców: „Chciałbym, żeby czuli się jak u siebie”

Prezydent Wrocławia powołał pełnomocnika ds. Ukraińców – została nim Olga Chrebor, która od lat zajmuje się społecznością ukraińską we Wrocławiu – poinformował urząd miasta.

REKLAMA

Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego została wybrany podczas Forum for Unity od Migrants, które jest organizowane przez Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju oraz Fundacji Ukraina.

Jak zapowiedział Sutryk: „Chciałbym, żeby wszyscy cudzoziemcy, Ukraińcy, czuli się we Wrocławiu tak, jak u siebie”. Prezydent obiecał również, że będzie kontynuował politykę poprzedniego prezydenta ws. migrantów z Ukrainy.

Olga Chrebor to dotychczasowa kierownik Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Fama i prezes Festiwalu Kalejdoskop Kultur. Chce się zająć m.in. różnicami kulturowymi: „Wynika to z tego, że jako wrocławianie, ale przede wszystkim, jako obywatele Polski nie jesteśmy przyzwyczajeni do obcowania z innością, nawet jeżeli ta inność jest właściwie niezauważalna” – mówiła Chrebor.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy rzucili się na mieszkania w Polsce – od kilku lat intensywnie wykupują polskie nieruchomości

Tymczasem z ostatnich danych wynika, że Polskę zalewają Ukraińcy. Rośnie nie tylko liczba wiz wydawanych przez placówki konsularne. Ukraińcy coraz częściej uzyskują także polskie obywatelstwo. W 2017 obywatelstwo Polski otrzymało 4 233 osób. To aż 15% więcej niż w roku 2016.

Tylko od 2010 roku do maja 2018 roku do Polski przybyło ponad 535 tysięcy Ukraińców – wynika z oficjalnych danych. Szacuje się jednak, że w Polsce może pracować ponad dwa miliony obywateli tego kraju.

medianarodowe/kresy
REKLAMA

Komentarze