REKLAMA

Poseł-nacjonalista skazany za obronę Słowaków przed Cyganami. Stracił mandat

Poseł-nacjonalista skazany za obronę Słowaków przed Cyganami. Stracił mandat

Słowacki poseł, Milian Mazurek został skazany za „podżeganie do nienawiści” i obrazę Cyganów. W wyniku tego stracił mandat posła.

Milian Mazurek to parlamentarzysta prawicowej Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS). Słowacki Sąd Najwyższy potwierdził wyrok pierwszej instancji i skazał mężczyznę za obraźliwe wypowiedzi o Romach.

REKLAMA

Mazurek to najmłodszy poseł, zaledwie 25-letni mężczyzna był d tej pory jednym z 13 posłów, którzy reprezentowali LSNS. Utrata jego mandatu to pierwszy taki przypadek od czasu usamodzielnienia się Słowacji, tj. od roku 1993.

„Nie mam czego żałować, powiedziałem tylko prawdę” – powiedział Mazurek. Wyrok skrytykował także przewodniczący LNSN Marian Kotleba: „Rzeczywistą karą jest pozbawienie posła Mazurka mandatu. Nie można tego rozumieć inaczej niż jako próbę uciszenia jednego z najbardziej aktywnych posłów Rady Narodowej”.

Przypominamy, że Słowacja boryka się z ogromnym problemem przestępczości wśród Cyganów. Narodowcy z Partii Ludowej Nasza Słowacja zapowiedzieli reakcję na ataki Romów. Partia organizowała patrole w pociągach, które były odpowiedzią na agresję Cyganów. Reakcja pasażerów była na ogół pozytywna, chwalono patrole i komentowano ich skuteczność w odstraszaniu bandytów.

REKLAMA

Komentarze