REKLAMA

Portugalia: Śledztwo ws. śmierci zaszczepionej pielęgniarki. 3 osoby zmarły na Islandii

Portugalia: Śledztwo ws. śmierci zaszczepionej pielęgniarki. 3 osoby zmarły na Islandii

Ministerstwo zdrowia Portugalii rozpoczęło postępowanie wyjaśniające przyczyny śmierci pielęgniarki pracującej na oddziale pediatrii Instytutu Onkologii (IPO) w Porto. Zmarła dwa dni po zaszczepieniu się na koronawirusa. Z kolei Islandzka Agencja Leków potwierdziła trzy zgony osób zaszczepionych na COVID-19.

Jak już informowaliśmy, specjalna komisja ds. wyjaśnienia zgonów po zaszczepieniu na koronawirusa powstała w Izraelu. Podobne przypadki są także wyjaśniane w Szwecji. Z kolei w Meksyku 32-letnia lekarka trafiła na OIOM pół godziny po zaszczepieniu na COVID-19 z podejrzeniem zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. Tymczasem ministerstwo zdrowia Portugalii zleciło sekcję zwłok pielęgniarki z Porto, zmarłej po podaniu jej szczepionki.

REKLAMA

– W trakcie szczepienia, ani po jego zakończeniu nie zaobserwowano u zmarłej 1 stycznia naszej pracowniczki żadnych niepożądanych objawów – poinformowały władze Instytutu Onkologii (IPO) w Porto. Zmarła kobieta była jednym z 538 pracowników IPO, którzy 30 grudnia zostali zaszczepieni szczepionką firm Pfizer i BioNTech.

Z kolei jak poinformowała Rúna Hauksdóttir, dyrektor Islandzkiej Agencji Leków, trzech pacjentów z chorobami towarzyszącymi zmarło na Islandii po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. – Nie można jednak potwierdzić, że śmierć miała związek ze szczepieniem – stwierdziła w audycji w radio Bylgjan. – Wszystkie przypadki zostaną zbadane i dlatego kładziemy duży nacisk na ich zgłaszanie – podkreśliła. Zaznaczyła, że zgony dotyczą osób starszych i schorowanych, pensjonariuszy domów opieki, więc może nie być związku z wcześniejszym szczepieniem. – Mamy tu bardzo wrażliwą grupę ludzi, bez względu na to, czy chodzi o Covid-19 czy inne choroby – powiedziała Hauksdóttir. Na Islandii zaszczepiono już ponad 95% mieszkańców domów opieki.

Islandzka Agencja Leków otrzymała w sumie szesnaście zgłoszeń o możliwych skutkach ubocznych spowodowanych szczepieniem przeciwko koronawirusowi. Cztery z nich uznaje się za poważne, z tego trzy to przypadki śmiertelne.

interia.pl, visir.is, icelandnews.is

REKLAMA

Komentarze