REKLAMA

Polska wybuduje elektrownie jądrową w ciągu najbliższych 20 lat

Polska wybuduje elektrownie jądrową w ciągu najbliższych 20 lat

Dzisiaj na antenie Polskiego Radia 24, sekretarz stanu w kancelarii premiera Piotr Naimski powiedział, że Polska w ciągu najbliższych dwóch dekad wybuduje 6 reaktorów jądrowych. Poinformował również, iż trwają rozmowy z USA na temat technologii jądrowej potrzebnej do budowy elektrowni jak i również o dostawach skroplonego gazu i rozwiązaniach technologicznych dla węgla.

REKLAMA

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Piotr Naomski zaznaczył, że dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA jest dla Polski strategicznym celem – „Współpraca w kwestii dostaw skroplonego gazu do Polski z USA się rozwija. Jest to zmiana zasadnicza, strategiczna. To, co robimy dzisiaj, będzie miało swoje skutki w ciągu wielu lat”.

Zobacz także: Trzaskowski wycofuje się z programu edukacji seksualnej

W rozmowie z Polskim Radiem 24 podkreślił charakter dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski, zabezpieczający się przed monopolem rosyjskich źródeł – „Nasze państwo jest na bardzo dobrej drodze do tego, żeby w okresie następnych dwóch, trzech lat móc powiedzieć, że problem bezpiecznych, niezależnych od rosyjskiej polityki dostaw gazu do Polski będzie rozwiązany”.

Dostawy skroplonego gazu ziemnego odbywają się z Kataru, a teraz także i z Stanów Zjednoczonych. W strategię dywersyfikacji wchodzą w grę również źródła z innych krajów.

Polska za dwie dekady z sześcioma reaktorami jądrowymi

Podczas rozmów z amerykańską stroną o dostawach skroplonego gazu ziemnego, polskie władze zahaczają o temat transferu technologii węglowych jak i również trwają dyskusje na temat technologii jądrowej.

„W strategii polityki energetycznej Polski przewidziano zbudowanie w ciągu 20 lat sześciu reaktorów jądrowych dla energetyki. To także przedmiot naszych rozmów ze stroną amerykańską” – powiedział Piotr Naomski.

PolskieRadio24

REKLAMA

Komentarze