REKLAMA

Polska płaci za renowację zabytków na Ukrainie. Nawet kilka milionów rocznie

Polska płaci za renowację zabytków na Ukrainie. Nawet kilka milionów rocznie

Polska płaci ogromne kwoty na renowację zabytków na Ukrainie. „Rzeczpospolita” donosi, że są to aż dwie z trzech złotówek wydawanych na odrestaurowanie zabytków.

Rzeczpospolita informuje, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senat wydają nawet kilka milionów złotych rocznie na projekty, które są związane z renowacją zabytków poza granicami naszego państwa. W tym roku jest to około 6 mln złotych.

Brak obrazka

Środkami zarządza Instytut Polonika. Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą przeznacza środki głównie na Białoruś, Litwę, Francję czy USA. Największa część środków idzie jednak na Ukrainę.

Mimo środków przeznaczonych na renowację wciąż wiele polskich dóbr kultury na Ukrainie niszczeje lub znika. Mimo że dwustronne traktaty o dobrym sąsiedztwie zobowiązują strony do wzajemnej dbałości o dobra kultury, to w praktyce nic z tego nie wynika – Ukraina nie dba o stan polskich zabytków.

W tym roku polscy konserwatorzy zdemontowali sześć rzeźb apostołów z ogrodzenia kościoła archikatedralnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Renowacja pochłaniają wiele milionów złotych z budżetu licznych polskich instytucji.

rzeczpospolita
REKLAMA

Komentarze