REKLAMA

Polska liderem w liczbie przyjętych imigrantów spoza UE

Polska liderem w liczbie przyjętych imigrantów spoza UE

Z danych Eurostatu wynika, że Polska jest ponownie krajem najczęściej przyjmującym imigrantów zarobkowych w całej UE. W poprzednim roku wydała ponad połowę zezwoleń na pobyt w celach zarobkowych, spośród wszystkich państw Wspólnoty. W latach 2016-19 Polska przyjęła ponad 2,5 mln imigrantów spoza UE.

REKLAMA

W 2019 roku, w porównaniu ze statystykami z 2018 roku, liczba przyjętych imigrantów wzrosła o 6%. Polska wydała jedną czwartą wszystkich pozwoleń na pobyt migrantów w Unii Europejskiej – 724 tysiące. Z czego 625 tysięcy w celach zarobkowych. Ponad pół miliona z przyjętych przez Polskę migrantów to Ukraińcy.

Polska jest także wysoko, jeśli porówna się liczbę wydanych pozwoleń w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W tym zestawieniu nasz kraj wyprzedziły tylko dwa państwa wyspiarskie – Malta (42) i Cypr (26). Polska wydała 19 pozwoleń na pobyt imigrantom spoza UE na tysiąc mieszkańców.

W ogólnej liczbie wydanych pozwoleń na pobyt migrantów Polska zdystansowała pozostałe kraje. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy, które wydały ich 460 tysięcy, a na trzecim Hiszpania – 320 tysięcy.

Zobacz także: PSL wyrzucił posłów Kukiz’15, bo nie byli wystarczająco prounijni. Przejdą do PiS?

Liczba przyjmowanych do Polski imigrantów rośnie od czasu objęcia władzy przez PiS na jesieni 2015 roku. Jeszcze w 2016 roku Polska plasowała się na drugim miejscu pod względem wydanych pozwoleń na pobyt (586 tys.), za Wielką Brytanią (866 tys.), ale już od 2017 roku objęła prowadzenie, którego nie traci do dziś. W 2017 roku nasz kraj przyjął 683 tys. imigrantów, a w 2018 635 tys. Łącznie, w latach 2016-19 Polska przyjęła 2 mln 628 tys. imigrantów.

Jak informowaliśmy w styczniu, premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Tokio chwalił się dużą liczbą przyjętych przez Polskę migrantów. „Polska gospodarka, bezpieczeństwo i polska gościnność sprawiły, że Polska w 2017 r. przyjęła najwięcej tymczasowych imigrantów zarobkowych na świecie wg OECD.” – mówił wówczas prezes Rady Ministrów.

tvp.info, kresy.pl, tvn24.pl, bankier.pl

REKLAMA

Komentarze