REKLAMA

Polska inteligencja mordowana przez Niemców

Polska inteligencja mordowana przez Niemców

Tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone, da się zepchnąć do roli niewolników – Adolf Hitler w 1939 r.

REKLAMA

Intelligenzaktion to realizacja słów Hitlera. Niemiecki akt ludobójstwa skierowany przeciwko polskim elitom, głównie inteligencji na terenie ziem polskich włączonych do III Rzeszy.

Rozstrzelano około 50 tys. nauczycieli, księży, przedstawicieli wolnych zawodów, działaczy społecznych i politycznych, emerytowanych wojskowych czy powstańców wielkopolskich i śląskich.

„Dla Polaków może być tylko jeden pan i jest nim Niemiec, dwóch panów obok siebie nie może być i nie ma na to zgody, dlatego wszyscy przedstawiciele polskiej inteligencji mają zostać zabici.” – mówi Martin Bormann, szef kancelarii NSDAP.

Imienne list Sonderfahndungsbuch Polen, tzw. „listy wrogów Rzeszy” służyły jako podstawa do aresztowania.

Egzekucje wykonywano od września 1939 do kwietnia 1940 roku, w różnych regionach Polski.

Najbardziej krwawe czystki przeprowadzili Niemcy na terenie Pomorza Gdańskiego.

Kolejnych około 50 tys. Polaków deportowano do obozów koncentracyjnych, gdzie przeżył tylko ułamek.

Akcja realizowana była przez grupy operacyjne Einsatzgruppen oraz Selbstschutzu. Swoistą kontynuacją na terenie Generalnego Gubernatorstwa była akcja AB. Na terenie Pomorza, Wielkopolski, Śląska i północnego Mazowsza Niemcy w ramach tej akcji „zlikwidowali” około 100 tysięcy najbardziej aktywnych, wykształconych i patriotycznych Polaków.

wprawo.pl

REKLAMA

Komentarze