REKLAMA

Policja: znaleziono ciało dziecka, jesteśmy prawie pewni, że to 5-letni Dawid

Policja: znaleziono ciało dziecka, jesteśmy prawie pewni, że to 5-letni Dawid

Na trasie między Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim znaleziono ciało dziecka; jest to najprawdopodobniej 5-letni Dawid – poinformował w sobotę asp. sztab. Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że wskazuje na to m.in. ubiór. Tym samym zakończono największe w historii policyjne poszukiwania.

Poszukiwania 5-letniego Dawida z Grodziska Mazowieckiego rozpoczęły się o północy 10 lipca, kiedy utratę kontaktu z nim i jego ojcem zgłosiła rodzina. Dawid został zabrany przez ojca z Grodziska około godz. 17 w środę. Według ustaleń policji, tego samego dnia przed godz. 21 ojciec odebrał sobie życie, rzucając się pod pociąg. Ciało dziecka policjanci odnaleźli w sobotę po południu.

„Niedawno policjanci prowadzący poszukiwania na trasie pomiędzy Warszawą a Grodziskiem znaleźli ciało dziecka. Z prawdopodobieństwem graniczącym prawie z pewnością jesteśmy przekonani, że jest to 5-letni Dawid” – przekazał w sobotę dziennikarzom asp. sztab. Mariusz Mrozek z Biura Prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Mrozek podczas sobotniej konferencji prasowej zaznaczył, że na to, iż znalezione ciało to 5-letni Dawid, wskazuje wiele cech, w tym ubiór.

„Oczywiście będą jeszcze przeprowadzone okazania z udziałem rodziny, będą czynności wyznaczone przez prokuratora – jednak uznaliśmy, że prawdopodobieństwo jest na tyle duże, że ta informacja musi być przekazana, chociażby ze względu na to, jak duży był odzew społeczny, jak wiele osób angażowało się w te poszukiwania” – tłumaczył.

Zaapelował również, by na razie nie dopytywać o szczegóły dotyczące miejsca odnalezienia dziecka, ani o to w jaki sposób zmarło.

„Myślę, że na to przyjdzie czas, że o tym w późniejszym terminie będzie (…) informować prokuratura” – mówił.

„Uważam, że ze względu na olbrzymią tragedię jaka dotknęła tę rodzinę, ze względu na bliskich, którzy wczoraj chowali ojca chłopca, a dzisiaj dowiadują się, że stracili również jednego z najmłodszych członków swojej rodziny, wszelkie dywagacje, spekulacje na ten temat – tego jak ten bieg zdarzeń mógł wyglądać – mogą poczekać” – powiedział.

Policjant przypomniał, że poszukiwania 5-letniego Dawida były największymi, jakie do tej pory prowadziła polska policja.

„Nigdy akcja poszukiwawcza nie była zakrojona na większą skalę, nigdy nie było w to zaangażowane więcej ludzi, więcej sprzętu, każdej możliwej technologii, każdego możliwego wsparcia.” – jak dodał w przeważającej liczbie byli to policjanci kryminalni, śledczy, specjaliści z zakresu poszukiwań nie tylko z Komendy Stołecznej Policji.

W poszukiwania włączyli się też eksperci z Komendy Głównej Policji i inne instytucje i służby, w tym wojsko i straż pożarna.

„Tam gdzie zwracaliśmy się o pomoc, ta pomoc bardzo szybko do nas docierała” – mówił.

Mrozek podziękował zarówno tym służbom jak i wszystkim, którzy przekazywali wszelkie sygnały policji. Przypomniał, że w akcji uczestniczyli przewodnicy psów tropiących, nie tylko z Warszawy, nie tylko z Niemiec.

„W ostatnim czasie było to wsparcie z kilku garnizonów z kraju, również stamtąd przyjeżdżali policjanci ze swoimi psami, bardzo doświadczeni funkcjonariusze, wielokrotnie biorący udział w tego typu akcjach ze zwierzętami, które niejednokrotnie już sprawdziły się w odnajdywaniu ludzi. Tutaj, ten finał(…)jest najgorszy z tych jakie mogą być.” – powiedział Mrozek.

Zaznaczył, że policja jest w stałym kontakcie z prokuraturą.

„Gdy będzie to możliwe, dalsze szczegóły – zwłaszcza te czysto procesowe – przedstawi rzecznik prokuratury” – poinformował.

Podziękowania dla służb i wszystkim osobom wspierającym złożyła również Komenda Główna Policji na Twitterze. Tam też ukazały się kondolencje dla rodziny 5-letniego Dawida.

„Policjanci cały czas konsekwentnie od momentu zgłoszenia zaginięcia prowadzili poszukiwania, których nie przerywano. Dzisiaj policjanci odnaleźli ciało. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Podziękowania dla wszystkich osób nas wpierających i służb współpracujących z nami” – napisano w sobotę na Twitterze policji.

Kondolencje opublikowano także na Twitterze stołecznej policji.

„Policjanci uczestniczący w poszukiwaniach małego Dawida na trasie pomiędzy Warszawą a Grodziskiem Mazowieckim odnaleźli ciało dziecka. Rodzinie Dawida składamy szczere, przepełnione bólem wyrazy współczucia” – czytamy.

źródło: / PAP /

REKLAMA

Komentarze