REKLAMA

„Polacy za Bugiem zostali porzuceni” twierdzi ks. Isakowicz-Zaleski

„Polacy za Bugiem zostali porzuceni” twierdzi ks. Isakowicz-Zaleski

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zwrócił uwagę na zachowanie polskich władz w sprawie nowej ustawy oświatowej na Ukrainie. Twierdzi, że to porzucenie Polaków mieszkających na Kresach.

REKLAMA

„Co uczynił w tej kwestii uczynił pan prezydent Andrzej Duda, który w czasie kampanii wyborczej solennie obiecywał otoczyć troską Polaków na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej? Z przykrością trzeba stwierdzić, że nic” powiedział duchowny. Przypomnijmy – chodzi o nową ustawę oświatową na Ukrainie, która godzi w szkoły mniejszości narodowe. Na podstawie tego aktu prawnego władze będą mogły narzucać ilość przedmiotów nauczanych w języku ukraińskim. Działa to na szkodę szkół dla dzieci z mniejszości narodowych, m.in. Polaków, dla których nauka w polskich szkołach jest niekiedy jednym z niewielu kontaktów z ojczystym językiem.

Po podpisaniu ustawy zaprotestowała m.in. Rumunia oraz Węgry, które zapowiedziały bojkot inicjatyw międzynarodowych Ukrainy. Co ciekawe, zabrakło reakcji polskiego rządu, który całkowicie zignorował działanie ukraińskich władz. Ks. Isakowicz-Zaleski podkreśla, że Andrzej Duda przy każdej możliwej okazji wychwala prezydenta Poroszenkę, jednocześnie pomijając w swojej polityce sprawy Kresowian. „Podobną postawę reprezentują także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i namaszczony przez niego ambasador Jan Piekło w Kijowie. Obaj zresztą nigdy nie kryli swoich sympatii dla nacjonalizmu ukraińskiego” mówi.

Duchowny zadaje też pytanie, czy według polskich władz mniejszość na Wschodzie jest ofiarą służącą „wyższym celom” – np. działaniu na przekór Rosji. Ks. Isakowicz-Zaleski zapowiedział powstanie oddolnego apelu społecznego w tej sprawie. Jego zdaniem w sytuacji obojętności polskich władz, społeczeństwo musi działać na własną rękę. W najbliższym czasie ma powstać apel „ponad podziałami”, w obronie Polaków na Kresach.

dorzeczy.pl/RMF24

REKLAMA

Komentarze