Rada Powiatu Łowickiego przyjęła Samorządową Kartę Praw Rodzin. Jest to pierwszy samorząd w Polsce, który potwierdził w ten sposób troskę o dobro rodzin. Za przyjęciem dokumentu głosowało jedenastu radnych, jeden był przeciw, dwóch się wstrzymało. Akt został wystosowany przez szereg organizacji społecznych. Do wdrożenia Karty przygotowuje się też szereg samorządów w województwie lubelskim.
Przyjęcie dokumentu przez samorząd powiatowy w Łowiczu ma ogromne znaczenie w kontekście wprowadzenia przez władze Warszawy tzw. Karty LGBT i zapowiedzi wdrażania w szkołach tzw. edukacji seksualnej opartej na wytycznych WHO, jak również już podejmowanych wcześniej podobnych działań przez władze Gdańska i innych samorządów. Akt radnych powiatu łowickiego podkreśla konstytucyjne prawa rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami. Ma on ważne znaczenie dla ochrony dzieci i młodzieży przed demoralizacją, a także potwierdzenia prawnej definicji małżeństwa.
Samorządowa Karta Praw Rodzin została przygotowana przez szereg organizacji społecznych mających na celu dbałość o dobro rodziny. Dokument poparły: Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny, Ruch 4 Marca, Fundacja Mamy i Taty, Citizen Go, Konfederacja Kobiet RP, Instytut Ona i On, Fundacja Dar Życia, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych „Szczęśliwy Dom”, Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci i Stowarzyszenie Pedagogów „Natan”.
„Pragnę podziękować radnym powiatu łowickiego, ze starostą Marcinem Kosiorkiem na czele, za odważną decyzję która, mam taką nadzieję, będzie inspiracją dla innych samorządów do podejmowania analogicznych uchwał i wdrażania zapisów Karty. Dla wszystkich organizacji popierających Kartę, ale przede wszystkim dla polskich rodzin to niezwykle ważne wydarzenie. Zachęcam inne samorządy w Polsce do pójścia w ślady powiatu łowickiego i wdrażania rozwiązań służących ochronie rodzin” – podkreśla Paweł Kwaśniak, przedstawiciel organizacji popierających Kartę.
Wdrożenie Karty planują też niektóre samorządy w województwie lubelskim. W Lublinie miało miejsce spotkanie w tej sprawie z udziałem wojewody Przemysława Czarnka i Prezesa Ordo Iuris Jerzego Kwaśniewskiego. Przygotowanie do wprowadzenia Karty zadeklarowali radni tamtejszego Sejmiku.
Wciąż można podpisywać petycję do władz lokalnych z apelem o przyjęcie Samorządowej Karty Praw Rodzin.