REKLAMA

Na Podkarpaciu nielegalnie postawiono pomnik UPA? Polityk zawiadamia policję

Na Podkarpaciu nielegalnie postawiono pomnik UPA? Polityk zawiadamia policję

Kilka miesięcy temu w podkarpackiej wsi Koniusza miał zostać nielegalnie wzniesiony pomnik upamiętniający Ukraińską Powstańczą Armię, odpowiedzialną za ludobójstwo dokonane na Polakach w Małopolsce Wschodniej. O sprawie policję zawiadomił Andrzej Zapałowski, historyk i były deputowany do Parlamentu Europejskiego. 

Andrzej Zapałowski poinformował o sprawie na swoim profilu na Facebooku kilka dni temu. Zamieścił tam treść wiadomości e-mail jaką wysłał na policję. Do wpisu załączył zdjęcia. Trzeba być konsekwentnym. – napisał były europoseł.

Zgłaszam możliwość popełnienia przestępstwa w postaci budowy jesienią 2017 roku w Koniuszy (gmina Fredropol) nielegalnego upamiętnienia członków UPA. – rozpoczął swój wpis Zapałowski.

Z uwagi na to, iż jest to teren objęty opieką konserwatorską należy się w tej sprawie zwrócić także do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu o opinię. Teren ten znajduje się pod opieka miejscowej parafii rzymskokatolickiej. – pisze dalej Zapałowski.

To nie pierwszy raz jak w tym miejscu powstaje taka konstrukcja. Nadmieniam, iż około 2000 roku w tym miejscu wybudowała nielegalny kopiec ku czci UPA grupa znana częściowo z nazwiska oraz ze zdjęcia. W załączeniu zdjęcia osób przyznających się do budowy nielegalnego upamiętnienia w 2000 roku. – czytamy na profilu Zapałowskiego.

Facebook

REKLAMA

Komentarze