REKLAMA

Podgórska atakuje: „Pokolenia JP2 nie ma i nigdy nie było”

Podgórska atakuje: „Pokolenia JP2 nie ma i nigdy nie było”

Joanna Podgórska w rozmowie z Onetem zaatakowała nacjonalizm, polski kościół oraz… pokolenie Jana Pawła II. Jak twierdzi – ono nigdy nie istniało.

REKLAMA

„„Pokolenia JP2” nie ma i nigdy nie było. Polski Kościół przygarnia dziś nacjonalistów, bo oni chcą mieć z nim do czynienia, a w zamian utwierdza ich w tradycyjnym wzorcu męskości i dostarcza gratisowych powodów do dumy: jesteś biały, jesteś Polakiem, jesteś katolikiem – i dlatego coś ci się należy. To tęsknota za światem, którego już nie ma” – mówi Podgórska.

Pokolenie Jana Pawła II to pokolenie katolików (a zwłaszcza młodzieży), którzy są skupieni wokół postaci i nauczania papieża Jana Pawła II. O pokoleniu JP2 zaczęto mówić w mediach w kwietniu 2005 roku, aby opisać żywą reakcję młodych ludzi na śmierć papieża.

Joanna Podgórska to autorka książki „Spróchniały krzyż” w którym krytykuje kościół. Jak twierdzi autorka – przez ostatnie 30 lat zbyt często Kościół wtrącał się w życie publiczne: „Długo zasłaniał się przywództwem Jana Pawła II; do 1989 roku nie mógł się uczyć funkcjonowania w demokracji, a po 1989 roku – nie chciał”.

Autorka książki to także diennikarka, która jest związana z „Polityką”. Zajmuje się głównie problematyką społeczną: prawami kobiet, mniejszości seksualnych, prawami zwierząt, a przede wszystkim tarciami w relacjach państwo-Kościół katolicki.

REKLAMA

Komentarze