REKLAMA

PO chce likwidacji CBA, ponieważ przeszkadzają im… Żołnierze Wyklęci

PO chce likwidacji CBA, ponieważ przeszkadzają im… Żołnierze Wyklęci

Platforma Obywatelska będzie chciała zlikwidować CBA. Według posłów i byłych szefów służb specjalnych urząd do zwalczania korupcji jest zbyt upartyjniony.

Posłowie Platformy Obywatelskiej o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego debatowali razem z byłymi szefami służb specjalnych. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że dyskusja nt. CBA miała miejsce na panelu programowym partii.

„Ja bym postawił pytanie inaczej: co zrobić, żeby odideologizować służby specjalne, co jest bardzo widoczne, a mam na myśli kult Żołnierzy Wyklętych, kult smoleński. To ma na celu formowanie nowego typu funkcjonariusza w CBA czy ABW, który jest posłuszny jednej opcji politycznej. To nie są służby państwowe, a służby partii rządzącej” – mówił na spotkaniu Krzysztof Bodnaryk.

W ożywionej dyskusji wzięli udział z ramienia PO Adam Szłapka, Elżbieta Radziszewska i Marcin Kierwiński. Obecni byli również Krzysztof Bondaryk (kierował Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2008–2013), Radosław Kujawa (oficer wywiadu cywilnego, szef Służby Wywiadu Wojskowego w latach 2008–2015) i Piotr Niemczyk (były wicedyrektor Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, doradca sejmowej komisji ds. służb specjalnych, doradca sejmowej komisji ds. służb specjalnych).

„Służby są od tego, żeby zajmować się twardym interesem i bezpieczeństwem państwa, wywiadem i kontrwywiadem. Im będą miały mniej zadań na styku z polityką, tym lepiej. Im większe zaufanie do państwa, tym większe zaufanie do służ” – mówił Radosław Kujawa.

Co proponują posłowie PO? Według nich należy powołać kolejne ciało kontrolujące służby, a CBA mają zastąpić ABW i policja: „Policji nie trzeba nadawać żadnych uprawnień do ścigania korupcji, bo ona je ma, zarówno na poziomie operacyjnym, jak i śledczym. W wyjątkowych sprawach ABW może się zajmować najważniejszymi urzędnikami państwa. Też ma do tego odpowiednie narzędzia i uprawnienia.”

wiadomosci.dziennik
REKLAMA

Komentarze