REKLAMA

PiSo-sanacja powołuje… instytut im. Romana Dmowskiego. Czy to dobrze?

PiSo-sanacja powołuje… instytut im. Romana Dmowskiego. Czy to dobrze?

PiS chce mieć wszystko. Powołana została kolejna organizacja. Tym razem jest to Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. To hipokryzja czy słuszne działanie?

REKLAMA

Rząd Prawa i Sprawiedliwości powołuje kolejną instytucję. Tym razem będzie to Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej imienia Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Instytut ma zajmować się historią ruchu narodowego. Już jednak sama nazwa może sugerować „profil ideowy” nowej organizacji. Ignacy Jan Paderewski był wielkim człowiekiem, współpracującym z Dmowskim i ruchem narodowym, ale jednak człowiekiem niezależnym. Pojawia się więc obawa, że dziedzictwo ruchu narodowego będzie sprowadzone tylko do działań wokół odzyskania niepodległości, wygodnych dla PiS.

Jest wątpliwe, że politycy i historycy związani z PiS-em będą pisać wprost o ideach i programach narodowców czy o przecież bardzo mocnej krytyce ruchu narodowego wobec sanacji. Musieliby bowiem wydawać krytykę, która całkowicie pasuje do tej stosowanej obecnie przez narodowców wobec Prawa i Sprawiedliwości. Nie do końca wiadomo po co w ogóle kolejna inicjatywa. Do tej pory Instytut Pamięci Narodowej wydawał wiele książek i różnego rodzaju publikacji nt. Romana Dmowskiego, ruchu narodowego czy narodowców. Sprawa wygląda jeszcze śmieszniej w związku z tym, ze o powstaniu instytutu poinformował… wiceminister Gliński.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Duda kokietuje LGBT i nazywa Polexit „kompletną bzdurą”

Ten sam, który w Sejmie tak bardzo cieszył się, kiedy politycy Konfederacji porównywali PiS do sanacji. Źle też to wygląda w kontekście wypowiedzi np. Adama Lipińskiego z PiS, który przyznał, że PiS nie chciał dopuścić do powstania w Polsce narodowej, nacjonalistycznej prawicy. Nie da się być narodowcem i pisowcem jednocześnie. Z całym szacunkiem wobec profesora Jana Żaryna, który ma zostać szefem nowego instytutu, będzie potrzeba wiele czasu, zanim instytucja ta przekona do siebie sympatyków idei narodowej. A bezstronność tej organizacji należy uznać z góry za wątpliwą.

REKLAMA

Komentarze