REKLAMA

Pisali o Jedwabnem, dali zdjęcie… zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Będzie pozew!

Pisali o Jedwabnem, dali zdjęcie… zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Będzie pozew!

Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko lewicowemu argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Portal opublikował artykuł o Jedwabnem, ale jako ilustrację postanowił wykorzystać zdjęcie… zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. 

REKLAMA

Artykuł opisujący mord w Jedwabnem został opublikowany na popularnym w Argentynie lewicowym portalu Pagina12 17 grudnia ubiegłego roku. Publikacja została opatrzona zdjęciem, które rzekomo miało przedstawiać Żydów zabitych przez Polaków. Tymczasem już na pierwszy rzut oka widać, że przedstawia ono zupełnie co innego. Konkretnie polskich Żołnierzy Wyklętych zamordowanych przez komunistów.

Fotografia została wykonana przez UB i przedstawia żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja” (patrol „Tygrysa”), poległych 25 lutego 1950 r. Na zdjęciu są Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora”.

Reduta Dobrego Imienia zapowiada podjęcie kroków prawnych. Przedstawienie poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego jest manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm. – informuje RDI.

Redakcja bezrefleksyjnie i celowo połączyła dwa okresy historyczne: II wojnę światową (Jedwabne – 1941r.) i czasy komunistyczne (fotografia pochodzi z 1950r.). Wydawca, dokonując takiego zestawienia, wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków. – czytamy na stronach Reduty.

Jest to pierwszy proces, w którym korzystamy z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN. Ustawa, która wczoraj weszła w życie, uprawnia organizacje zajmujące się obroną dobrego imienia Polski, czyli takie jak Reduta Dobrego Imienia, do występowania w sprawach sądowych jako powód. Świadkowie wydarzeń nieuchronnie odchodzą, teraz także my jako organizacja możemy wystąpić z pozwem sądowym przeciwko oszczerstwom historycznym. I tak właśnie zrobiliśmy w tym przypadku – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia, cytowana przez portal niezalezna.pl.

niezalezna.pl 
REKLAMA

Komentarze