REKLAMA

PiS chce zlikwidować możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Jest projekt ustawy

PiS chce zlikwidować możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Jest projekt ustawy

Politycy PiS uważają, że możliwość odmowy przyjęcia przez obywatela mandatu wystawionego np. przez policję powinna zostać zniesiona. Zakłada to wniesiony przez nich projekt ustawy.

– Przede wszystkim kierowaliśmy się tym, iż w konsekwencji proponowanych regulacji spodziewamy się znacznego zmniejszenia wpływu spraw do sądów – wyjaśnił poseł PiS Jan Mosiński. – Skąd taka podstawa? W wielu sprawach, kiedy mamy przyjąć mandat, działamy emocjonalnie i go nie przyjmujemy. Tym samym obciążamy organ do tego, by przygotował cały materiał dowodowy i skierował całą sprawę do sądu. Sąd wyznacza sędziów do rozpatrywania spraw, które – w większości przypadków – kończą się ukaraniem sprawcy wykroczenia – stwierdził polityk. W związku z tym partia rządząca chce znieść możliwość odmowy przyjęcia przez obywatela mandatu.

REKLAMA

Według projektu ustawy grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza będzie musiała zostać opłacona, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu. Natomiast będzie mógł zaskarżyć nałożony mandat karny w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary. Projekt ma także umożliwić referendarzom sądowym wymierzanie kar nagany albo grzywny w postępowaniu nakazowym.

Jak zwróciła uwagę Emil Krawczyk z Rady Krajowej Partii KORWiN, projekt PiS może być reakcją na wyrok WSA w Opolu. Sąd podważył podstawy zamykania poszczególnych branż z uwagi na koronawirusa (nie wprowadzając jednego ze stanów nadzwyczajnych) i nakładanie za to kar.

radiomaryja.pl

REKLAMA

Komentarze