REKLAMA

Żydowska encyklopedia: Pilecki przedstawiony jako… Niemiec walczący z nazizmem

Żydowska encyklopedia: Pilecki przedstawiony jako… Niemiec walczący z nazizmem

W żydowskiej encyklopedii rotmistrz Pilecki został przedstawiony jako Niemiec, który walczył z nazizmem. To nie pierwsza taka wpadka z polskim bohaterem wszechczasów.

https://twitter.com/RadekPatlewicz/status/1128205334886125569

„Pilecki był POLSKIM żołnierzem walczącym w ruchu oporu, który na ochotnika zgłosił się do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz, aby zdać relację z popełnionych tam okrucieństw. Informacje na Waszej stronie wymagają natychmiastowej korekty” – w sprawie kłamstwa historycznego interweniowała polska ambasada.

REKLAMA

Zobacz także: 118. rocznica urodzin rotmistrza Pileckiego – polskiego bohatera wszechczasów [WIDEO]

Jewish Virtual Library, żydowska biblioteka internetowa, która uznała Pileckiego za Niemca zareagowała na wpis ambasady.

Pilecki został jednak przez JVL umieszczony w dziale… żydowskich żołnierzy. Pierwsza interwencja polskiej ambasady w USA nie przyniosła w tej sprawie skutku. Internauci domagali się od biblioteki, aby ta utworzyła dla bohatera osobną rubrykę.

Po kolejnej interwencji internetowa biblioteka postanowiła utworzyć osobną rubrykę dla polskiego żołnierza. Powstał dział „Polish and Other Fighters”, gdzie rotmistrz jest jedynym żołnierzem widniejącym w rubryce.

Wczoraj obchodziliśmy 118. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego – ochotnika do Auschwitz. Z tej okazji na Media Narodowe wyemitowały dziś wykład dr Anny Mandreli ,,Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”, który miał miejsce 8 maja 2019 r. w Warszawie.

Pilecki ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV[2] (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie).

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.

REKLAMA

Komentarze