REKLAMA

Większość polskich pieniędzy na zbrojenie otrzymają… amerykańskie koncerny

Większość polskich pieniędzy na zbrojenie otrzymają… amerykańskie koncerny

W 2018 roku polski rząd przeznaczył na nowy sprzęt 11 mld złotych – jednak większość trafiła do firm zbrojeniowych ze Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

Jak wylicza Dziennik Gazeta Prawna – Polska wydała dokładnie 11,1 mld dolarów na nowy sprzęt. W ramach tego zakupiono m.in. samoloty F-16. Gazeta podkreśla, że aż 65% kwoty zostało przeznaczone na zagranicznych kontrahentów (prawie 7,2 mld zł).

Zobacz także: Żydzi przyznają – Fort Trump w Polsce za uznanie żydowskich roszczeń

Z danych wynika, że polskie firmy otrzymały około 4 miliardy złotych – kwota ta nie zmienia się pomimo zwiększanie środków na zbrojenia. Zgodnie z przyjętą w 2017 r. ustawą wydatki na obronność muszą wynosić co najmniej 2 proc. PKB, czyli 40 mld zł rocznie – zaznacza DGP.

Polscy politycy starają się również na powiększenie bazy wojsk USA w Polsce. Błaszczak już w marcu zeszłego roku informował o tym, że wszystko wskazuje na to, że powstanie Fort Trump. Minister miał rozmawiać o tym z amerykańskim sekretarzem obrony.

Przypominamy, że pododdziały amerykańskie zaczęły stacjonować w Polsce w 2012 r. w ramach tzw. Aviation Detachment. Do tej pory mamy w Polsce 1100 żołnierzy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której trzon stanowią jednak wojska USA. Oddział stacjonuje w Bemowie Piskim i współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

onet

REKLAMA

Komentarze