REKLAMA

Papież Franciszek przyjął rezygnację kardynalską prefekta od kanonizacji

Papież Franciszek przyjął rezygnację kardynalską prefekta od kanonizacji

Papież Franciszek przyjął rezygnację kardynalską od bp. Giovanniego Angelo Becciu oraz z urzędu Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jego nazwisko powiązane jest w mediach z aferą finansową. Kreację kardynalską otrzymał dwa lata temu od Ojca Świętego.

REKLAMA

Watykańskie biuro prasowe podało do publicznej wiadomości notatkę, w której poinformowano o dymisji bp. Giovanniego Angelo Becciu z urzędu Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz o przyjęciu przez Ojca Świętego jego rezygnacji z przywilejów związanych z biretem kardynalskim. Zdaniem mediów Papież Franiszek miał o tym poinformować duchownego wczoraj wieczorem.

Zobacz także: Kryzys wiary w niemieckim Kościele. Zmniejszona zostanie liczba parafii

Choć oficjalnie nie podano przyczyny tak drastycznych kroków wobec duchownego to włoskie media przypominają o głośnej aferze finansowej. Miał on brać udział w zakupie kosztownej nieruchomości w Londynie oraz jest posądzony o niewłaściwe wykorzystywanie funduszy pozyskiwanych podczas świętopietrza przeznaczonych przez Papieża na działalność dobroczynną.

Dla Papieża Franciszka jest to bolesny cios, gdyż to z jego nadania i decyzji były już Prefekt otrzymał dwa lata temu nominację kardynalską oraz wyznaczył go do nadzorowania ważnej kongregacji ds. kanonizacji. Natomiast wcześniej przez siedem lat zajmował się sprawami finansowymi jako substytuta ds. ogólnych Stolicy Apostolskiej.

interia/pap

REKLAMA

Komentarze