REKLAMA

Papież Franciszek pragnie rewolucji energetycznej: „Musimy uniknąć katastrofalnych zmian klimatycznych”

Papież Franciszek pragnie rewolucji energetycznej: „Musimy uniknąć katastrofalnych zmian klimatycznych”

Papież Franciszek wziął udział w popularnej konferencji organizowanej przez TED. Tym razem głównym tematem wykładu był zmiany klimatyczne na Ziemi. Ojciec Święty w oparciu o swoją encyklikę „Laudato Si” zachęcał ogromne korporacje oraz wszystkich ludzi do wdrażania technologii pozwalającej na uzyskiwanie czystej energii elektrycznej.

REKLAMA

Wczoraj w Watykanie wyemitowano popularną konferencje TED pod hasłem „Countdown”. Wykładu na temat zmian klimatycznych na Ziemi i związanych z tym problemem zanieczyszczeń powietrza udzielił Papież Franciszek. Swoje argumenty oparł m.in. o swoją encyklikę „Laudato Si”, która mówiła o szeroko pojętej ekologii.

Zobacz także: „Wszystko wielkie i duże udało mi się idealnie rozwiązać”. Wałęsa niczego nie żałuje

„Sposobem działania na rzecz takiej zmiany jest przekonywanie przedsiębiorstw o naglącej potrzebie zaangażowania się w całościową troskę o wspólny dom poprzez odmowę inwestowania w firmy, które nie spełniają wymogów kompleksowej ekologii i nagradzanie tych podejmujących konkretne kroki, by w centrum umieścić zrównoważony rozwój, sprawiedliwość społeczną i dobro wspólne” – zaapelował Franciszek do polityków i przedsiębiorców.

Podkreślił konieczność wprowadzania nowoczesnych technologii pozyskiwania czystej energii odnawialnej w jak najszybszym tempie, mając na uwadze uniknięcie radykalnych i katastrofalnych zmian klimatycznych. Wyraził, również przekonanie, aby nie opierać gospodarki wyłącznie na produkcji i sprzedaży, lecz także należy zatroszczyć się o środowisko naturalne.

Niezrównoważony system ekonomiczny

Papież poprosił, aby ludzkość zatroszczyła się o przyszłe pokolenia. W tym celu należy podjąć wysiłki na rzecz budowy świata odpowiadającego na potrzeby dzisiejszego pokolenia oraz przyszłych generacji.

„Stoimy w obliczu imperatywu moralnego nakazującego przemyśleć wiele rzeczy: jak produkujemy, jak konsumujemy, pomyśleć o naszej mentalności marnotrawstwa, krótkoterminowych wizjach, wyzysku ubogich, obojętności wobec nich, o wzroście nierówności i zależności od szkodliwych źródeł energii” – wyjaśnił Ojciec Święty, który uznał obecny świat za niezrównoważony ekonomicznie.

pap/interia

REKLAMA

Komentarze