REKLAMA

Otwórzmy kościoły na Triduum! Petycja do premiera

Otwórzmy kościoły na Triduum! Petycja do premiera

– Napisz do premiera, aby zarządził, że w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę może uczestniczyć w nabożeństwach tyle ludzi, ile wynosi połowa miejsc siedzących w kościele lub kaplicy – apeluje Fundacja Życie i Rodzina. W internecie pojawiła się petycja w tej sprawie.

PODPISZ PETYCJĘ

Akcja ma związek z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia. Na jego mocy ograniczono liczbę osób, które mogą być obecne w kościele do pięciu, wyłączając sprawujących nabożeństwo. To znaczne obostrzenie w porównaniu do wcześniejszego, które stwierdzało, że w świątyni może być jednocześnie 50 osób. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty.

Zbliża się Wielki Tydzień, a z nim Triduum Paschalne, najważniejsze dni dla katolików. Powyższe ograniczenia będą mocno utrudniać przeżycie tego czasu w sposób pełny, tj. poprzez uczestnictwo w obrzędach tych świętych dni. Co więcej, już 12 kwietnia, czyli w Niedzielę Wielkanocną ograniczenia mają przestać obowiązywać. Czy zatem konieczne jest zaprowadzanie tak zdecydowanego reżimu przez czas podany w rozporządzeniu? – napisano w apelu.

Fala nienawiści wobec chrześcijan w Polsce coraz większą – liczne prowokacje LGBT

Fundacja zwraca też uwagę na nieproporcjonalne ograniczenie w stosunku do pojazdów komunikacji publicznej czy sklepów. W środkach transportu może być bowiem zajęta połowa miejsc siedzących.

– Nawet jeśli z punktu widzenia epidemiologii niezbędne jest, aby wprowadzone restrykcje trwały aż do Świąt Wielkiej Nocy, budzi niezrozumienie fakt, że akurat zgromadzenia o charakterze religijnym uznano za szczególnie podatne na transmisję choroby. Kościoły to najczęściej duże budynki, mogące pomieścić kilkaset, a czasem nawet kilka tysięcy osób. Jednak właśnie w tych budynkach może przebywać na nabożeństwie tylko 5 uczestników oraz dodatkowo jedna lub kilka osób sprawujących liturgię. Autobusy, tramwaje i wagony metra mają zwykle powierzchnię nie większą niż kilkanaście metrów kwadratowych, ale to na tej powierzchni zezwala się na przebywanie kilkudziesięciu osobom! – piszą autorzy petycji.REKLAMA

Komentarze