REKLAMA

Otwarcie granic zewnętrznych od 1 lipca. Taką datę proponuje KE

Otwarcie granic zewnętrznych od 1 lipca. Taką datę proponuje KE

Europa powoli wybudza swoją gospodarkę oraz swobodę poruszania się. Komisja Europejska proponuje, aby od 1. lipca państwa stopniowo otwierały zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Obecnie obowiązuje zakaz podróży do 15. czerwca, lecz większość państw chce przedłużyć ten okres.

REKLAMA

Podczas cotygodniowego spotkania członków Komisji Europejskiej doszło do wypracowania wstępnego planu wychodzenia z restrykcji dotyczących podróży po Unii Europejskiej. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrel podsumował najważniejsze kwestie poruszone na szczycie – „Kolegium odnotowało, że kilka państw członkowskich jest w trakcie znoszenia kontroli granicznych na granicach wewnętrznych. Uważamy, że ten proces powinien być zakończony w bieżącym miesiącu” – powiedział.

Zobacz także: Demonstracje przed siedzibą LOT-u. Związkowcy piszą do Komisji Europejskiej

Słusznie zauważył, iż druga faza wybudzania ruchu zewnętrznego najwcześniej rozpocznie się od 1.lipca. Jeszcze w tym tygodniu KE zaproponuje ten termin po wcześniejszej analizie i ocenie restrykcji. Otwieranie granic zewnętrznych będzie przebiegało stopniowo oraz częściowo.

Szef unijnej dyplomacji zaznaczył, że decyzja o otwarciu granic oraz o zakresie ich funkcjonowania po epidemii koronawirusa będzie należeć do poszczególnych rządów, tak jak ma to miejsce dotychczas. Bruksela chce jednak, by odbywało się to w sposób skoordynowany i przeprowadzony według wewnętrznych ustaleń.

Obecnie obowiązująca decyzja przewiduje, że do 15 czerwca granice zewnętrze UE są zamknięte dla podróży, które nie są niezbędne. Praktycznie wszystkie kraje Unijne chcą, by ograniczenie to zostało nieco przedłużone.

interia

REKLAMA

Komentarze