REKLAMA

[OPINIA] Biniewski: Jeszcze raz o Wiośnie i o Tolerancji

[OPINIA] Biniewski: Jeszcze raz o Wiośnie i o Tolerancji

Wiosna na północnym wschodzie

Robert Biedroń rozpoczął 30 dniowa trasę po Polsce. W tym czasie ma odwiedzić kilkanaście dużych miast. W niedzielę odbyła się konwencja regionalna w Białymstoku.

Konwencja odbyła się na jednej z auli wyższych uczelni. Uczestnicy konwencji mogli usłyszeć jakie marzenia ma ich lider: „moimi marzeniem jest otwarta Polska” – powiedział nawiązując do marzeń śp. Pawła Adamowicza o otwartym Gdańsku.

Brak obrazka

Między konwencjami ze swoimi marzeniami o „wielkiej wspólnocie” trafi zapewne również pod strzechy galerii handlowych (np. listopadowe spotkanie w Starym Browarze w Poznaniu).

Polska Biedronia, która jest „otwarta dla wszystkich” ze swoją socjalną częścią programu przywodzi mi na myśl konstatacje Władysława Konopczyńskiego o idei jagiellońskiej – jest to jak napisał współżycie ludów na świeżym powietrzu, pod wspólnym lekkim i niekosztownym dachem, gdzie się zaciera granica między polityką wewnętrzną i zewnętrzną, między tym co moje i twoje.

W dalszej części konwencji Biedroń ponownie podkreśla że jest konieczność rozdziału  kościoła od państwa oraz edukacji seksualnej.

Koordynatorka na region północno-wschodni poruszyła kwestie „bliższe ciału”, m.in. poprawę komunikacji regionu,  niedostateczną ilość miejsc w żłobkach. Była też krytyka reformy wicepremiera, ministra edukacji Jarosława Gowina, która miała przynieść pogorszenie nastrojów na uczelniach.

Mniej państwa w państwie

Life motive każdego przemówienia to otwartość, wspólnota, tolerancja… Polska dla każdego. Potrzebny zatem indyferentyzm państwowy wobec różnic narodowościowych i religijnych. Administracja samorządowa składająca się z miejscowych obywateli, równouprawnienie, tolerancja wyznaniowa, rozwój demokratycznych wolności obywatelskich, uzgodnienie patriotyzmu państwowego z patriotyzmami lokalnymi i lokalno narodowymi.

REKLAMA

Tolerancja

Co do samej tolerancji, która u Biedronia stanowi fundament jego światopoglądu (oraz lewicowego środowiska) i ideowej części Wiosny to mam dwa spostrzeżenia. Po pierwsze jest to tolerancja represywna, która nie toleruje odmiennych poglądów- Biedroń zapowiada twarda walkę z mowa nienawiści, która jest narzędziem represji wobec nietolerujących. Po drugie tolerancja wszystkiego jest prostą drogą do likwidacji tradycyjnego społeczeństwa a z tradycją – tak jak z Kościołem – liderowi Wiosny nie jest po drodze.

Pamiętajmy „Tolerancja i apatia to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa”.

autor:

Marcin Biniewski
REKLAMA

Komentarze