REKLAMA

Olsztyn: galeria sztuki prezentuje obraz profanujący krzyż i znieważający polskie godło

Olsztyn: galeria sztuki prezentuje obraz profanujący krzyż i znieważający polskie godło

W miejskiej galerii sztuki w Olsztynie zobaczyć można między innymi obraz profanujący krzyż. Inna praca znieważa natomiast państwowe godło.

REKLAMA

Prace powstały w ramach akcji „Polacy Europy” przeprowadzonej przez miejską Galerię Dobro. Organizatorzy tłumaczą, iż akcja polegała na wspólnym tworzeniu prac plastycznych przez osoby odwiedzające placówkę.

Na jednym z obrazów autor umieścił na krzyżu nagą kobietę. W miejscu, na którym powinien znajdować się napis INRI, widzimy natomiast żyletkę.

Czytaj także: Bluźniercza ,,Klątwa” zostanie wystawiona w Słupsku – sąd oddalił wnioski o wycofanie spektaklu.

Karykatura orła zawiera natomiast wulgarne elementy. Podkreślić należy, iż znieważenie godła jest czynem karalnym przez 137 artykuł Kodeksu karnego.

Część osób odwiedzających galerię nie kryła swojego oburzenia. Organizatorzy tłumaczą się jednak w następujący sposób: Za pomocą zbiorowego działania postaramy się odpowiedzieć na te pytania: Jak nas widzą? Jak nas piszą? Jak widzimy siebie? Co znaczy być Polakiem w Europie?

Olsztyńscy radni miejscy z PIS zapowiedzieli już skierowanie sprawy do odpowiednich organów ścigania. Domagają się również od prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza wyciągnięcia konsekwencji wobec pracowników miejskich instytucji.
pch24.pl

Zobacz także:

REKLAMA

Komentarze