REKLAMA

Nowy dodatek socjalny – miasto da zasiłek… „na śmieci”

Nowy dodatek socjalny – miasto da zasiłek… „na śmieci”

Polacy w nowym roku w części gmin zapłacą nawet dwukrotnie więcej za odpady komunalne. Jak zamierzają walczyć z tym włodarze miast? Wprowadzą zasiłki… na śmieci.

REKLAMA

Ile Polacy zapłacą za śmieci w nowym roku? Opłaty w części gmin wzrosną nawet dwukrotnie. Tymczasem przeciętna polska rodzina już wydaje 3 tys. zł rocznie na usługi komunalne. Najbardziej podrożały opłaty za odbiór odpadów – ich cena skoczyła o niemal 31 procent. W górę poszły również opłaty za wodę i odprowadzenie ścieków o 7,7 procent. Bez zmian pozostał podatek od nieruchomości.

Radni Warszawy uchwalili, że nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych będzie obowiązywał od lutego – stała opłata dla mieszkańców domów jednorodzinnych będzie wynosiła 94 zł, dla tych, którzy mieszkają w zabudowie wielorodzinnej – 65 zł za miesiąc. Największy wzrost odczuły miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców – z rocznego 488,27 zł do 653,10 zł. W tym układzie najtańszy odbiór odpadów jest w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców – 581,22 zł rocznie na rodzinę.

Tymczasem prezydent Warszawy, które wcześniej podniósł opłaty za śmieci teraz zamierza zasady przyznawania nowego zasiłku. „Pomoc będzie udzielana przez ośrodki pomocy społecznej w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego” – informuje Biuro Pomocy i Projektów Społecznych m.st.Warszawy. Komu zostanie przyznana pomoc? Osobom samotnie gospodarującym, które uzyskują miesięcznie dochód w wysokości nieprzekraczającej 250% kryterium dochodowego dla pomocy społecznej.

ZOBACZ TAKŻE: Szaleństwa PiS ciąg dalszy – rząd drastyczne podnosi opłatę paliwową

REKLAMA

Komentarze