Od dzisiaj tj. 1.lipca w życie wchodzi ustawa regulująca stawki podatku VAT na różne produkty i usługi. Polaków czekają obniżki podatku m.in. na produkty dla niemowląt, na pieczywo, czy też produkty higieny osobistej. Z kolei zwiększone zostały stawki na drewno opałowe czy też na lód używany do celów spożywczych.
Już w lipcu ubiegłego roku polski parlament przyjął nowelizację ustawy o podatkach VAT, która wchodzi w życie od dzisiaj. Pierwotnie miało się to już stać w kwietniu, lecz przez pandemię koronawirusa odroczono jej wprowadzenie o kilka miesięcy.
Ministerstwo Finansów szczyci się tym, że w kieszeniach Polaków ma zostać rocznie około 300 mln złotych – “Nie będzie dochodziło do takich sytuacji, jak na przykład w przypadku pączków, gdzie obecnie mamy trzy stawki VAT” – przekonywał wiceminister Jan Sarnowski.
Zobacz także: Czas na polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Uroczystości w Brukseli
Warto jednak zwrócić uwagę, z jakimi faktycznymi zmianami spotykają się od 1.lipca Polacy i jakie rzeczywiste skutki nowej matrycy podatkowej odczują. Choć prawdą jest, iż niektóre podatki VAT jak na pieczywo ulegnie obniżeniu, to jednak wzrost podatku na drewno opałowe sporą część społeczeństwa.
Obniżce podlegają takie stawki VAT jak m.in. na produkty dla niemowląt , produkty higieny osobistej, zupy i żywność dietetyczną, owoce tropikalne i cytrusowe, orzechy (obniżka z 8% na 5%), przyprawy przetworzone z 23 % na 8%, pieczywo i ciastka na jednolitą stawkę 5% z poprzednich trzech wariantów 5%, 8%, i 23% w zależności od terminu ważności.
Z kolei na takie produkty jak owoce morza stawka VAT wzrosła z 5% na 23%, za drewno opałowe również zapłacimy także więcej, gdyż z 8% wzrasta do 23%, taką samą zmianę czeka przetwory z lodu oraz kostki lodu, a za przyprawy nieprzetworzone stawka wyniesie 8%.
Dzisiaj wzrosną również opłaty za usługi audiowizualne tzw. podatek od Netflixa, o którym wspominał już kilka miesięcy temu poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. Został on wprowadzony wraz z kolejną wersją tzw. tarczy antykryzysowej. Opłata 1,5% będzie zobowiaązywać platformy streamingowe do wpłaty z przychodu na fundusz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
buisnessinsider.com.pl