Norwegia narusza Konwencję Haską i przetrzymuje polskie dziecko

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dziecko, dziewczynka.

/ fot. pexels.com

Norweska Policja razem z Barneverent weszła do rodzinnego domu chłopca w nocy, wskutek donosu pozbawionego władzy rodzicielskiej ojca dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili obecność alkoholu w powietrzu wydychanym przez matkę, nie wzięli jednak pod uwagę, że w domu przebywał także dziadek chłopca, który nie pił alkoholu. Dziecko zostało umieszczone w trybie natychmiastowym w norweskiej rodzinie zastępczej, a matce przyznano prawo do 6 spotkań w roku.

Pomimo usilnych starań całej rodziny, norweskich prawników i polskich służb konsularnych, chłopiec już siódmy miesiąc przebywa w norweskiej rodzinie. Dzieje się tak, pomimo że polskie Ministerstwo Sprawiedliwości już w sierpniu 2017 r. na podstawie art. 9 Konwencji Haskiej z 1996 roku zażądało przekazania chłopca do Polski. Tam, do wyjaśnienia sprawy rodziną zastępczą mogliby zostać krewni dziecka.

Takie rozwiązanie najlepiej służyłoby dobru dziecka, które jest najważniejszą zasadą prawa rodzinnego krajowego i międzynarodowego. W ten sposób zapewniona zostałaby również realizacja gwarantowanych międzynarodowo praw dziecka do wychowania w rodzimej tożsamości narodowej, kulturowej i  językowej. Po wielokrotnych upomnieniach strony polskiej, norweski urząd poinformował, że wniosek został przekazany do właściwych organów. Jak okazało się jednak w październiku, dokumenty skierowano do niewłaściwej norweskiej gminy. Gdy wskutek nacisków polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości błąd naprawiono, Norwegia powiadomiła stronę polską, że jest już zbyt późno na uwzględnienie wniosku.

Odmowa uwzględnienia wniosku polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości o ustanowienie rodziną zastępczą krewnych chłopca zamieszkałych w Polsce, stanowinaruszenie przepisów Konwencji Haskiej z 1996 roku przez władze norweskie

Mec. Jerzy Kwaśniewski, Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, tłumaczy: Niezrozumiałe są  tłumaczenia strony norweskiej, która twierdzi, że ze względu na zakończone postępowanie, nie ma już możliwości zmiany decyzji dotyczącej umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej. Instytucja pieczy zastępczej ma ze swej natury charakter tymczasowy i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ze względu na dobro dziecka zmienić decyzję i oddać chłopca jego polskiej rodzinie.

Ordo Iuris

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY