REKLAMA

Niemieccy historycy nie chcą budowy pomnika ku czci Polaków pomordowanych w czasie II WŚ

Niemieccy historycy nie chcą budowy pomnika ku czci Polaków pomordowanych w czasie II WŚ

W Berlinie powstał plan budowy pomnika, który uczci pamięć o pomordowanych Polakach podczas II wojny światowej. Zabudowa pomnika nie podoba się jednak Niemcom.

REKLAMA

Co ważne – historycy plączą się w zeznaniach – niektórzy wprost mówią, że są przeciwni ponieważ w Polsce rządzi PiS. Inni twierdzą, że Polacy chcą znacjonalizować pamięć o II WŚ.

Głos ws. zabrał także dyrektor Muzeum Niemiecko-Rosyjskiego Berlin-Karlshorst Peter Jahn: „Naszym celem nie może być pomnik. Potrzebujemy miejsca, które będzie informować o różnych aspektach wojny i różnych grupach ofiar”.

To nie pierwsza taka sytuacja – rok temu niemieccy historycy zarzucili Polakom współudział w Holocauście. Skandaliczne słowa padły w niemieckiej rozgłośni publicznej Deutschlandfunk. Rozmawiano o filmie IPN „Niezwyciężeni”.

„Niezwyciężeni” to historia odzyskania wolności przez Polskę opowiedziana przez Mirosława Zbrojewicza. Niemieccy dziennikarze oraz historycy zarzucili Polsce, że nie umieścili w filmie informacji… o Polakach, którzy uczestniczyli w Holokauście.

REKLAMA

Komentarze