REKLAMA

Niemcy: Zarazki odporne na antybiotyki w co drugim kurczaku

Niemcy: Zarazki odporne na antybiotyki w co drugim kurczaku

W co drugiej próbie mięsa z kurczaka pochodzącej z popularnych supermarketów w Niemczech są zarazki odporne na antybiotyki.

REKLAMA

Organizacja Germanwatch zajmująca się ekologią, przetestowała na zlecenie Lidla, Netto, Reala, Aldi i Penny blisko 59 próbek mięsa. W ponad połowie z nich znaleziono zarazki odporne na antybiotyki. Germanwatch przedstawiając wyniki analizy mówi o „alarmująco wysokim poziomie odporności„.

Co trzecia próba mięsa zawierała zarazki odporne na antybiotyki rezerwowe. Są one szczególnie ważne, bo muszą działać, gdy inne antybiotyki już nie skutkują.

„Analiza Germanwatch dotyczyła mięsa pochodzącego z konwencjonalnych hodowli czterech największych niemieckich rzeźni. Żadna z nich nie miała mięsa, które byłoby czyste” – podaje Germanwatch.

W ramach testu zbadano też sześć próbek mięsa pochodzącego z hodowli ekologicznych. W mięsie tym nie znaleziono zarazków odpornych na antybiotyki.

Wieprzowina i cielęcina od dawna są monitorowane, a drób – nie.

Rząd w Berlinie musi to zmienić – postuluje Germanwatch. Europejska Agencja Leków (EMA), która porównuje sprzedaż antybiotyków weterynaryjnych dla zwierząt użytkowych, wskazuje także na wysoki poziom zastosowania antybiotyków w Niemczech.

W 2016 roku zastosowano w Niemczech średnio 89 mg na kilogram zwierzęcia użytkowego, podczas gdy w Szwecji zaledwie 12,1 mg.

wp.pl

REKLAMA

Komentarze