REKLAMA

Niemcy odrzuciły możliwość wypłaty reparacji za II wojnę światową Grecji

Niemcy odrzuciły możliwość wypłaty reparacji za II wojnę światową Grecji

Niemcy odrzucają wniosek Grecji, wzywający do rozpoczęcia rozmów w sprawie reparacji wojennych. Twierdzą, że kwestia ta została już prawnie uregulowana dziesiątki lat temu.

Ambasador Grecji w Berlinie przekazał niemieckiemu MSZ notę, wzywającą do rozmów w sprawie reparacji wojennych.

Brak obrazka

Nota stwierdza, że „sprawa ma charakter moralny i jest bardzo ważna dla narodu greckiego.” – poinformował resort spraw zagranicznych Grecji.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych twierdzi, że Niemcy są odpowiedzialne moralnie i dążą do „dialogu z Grecją” oraz „wspólnej kultury pamięci”. Uważa, jednak, że kwestia płatności jest zamknięta.

„Ponad 70 lat po zakończeniu wojny i ponad 25 lat po konferencji dwa plus cztery kwestia reparacji została prawnie i politycznie uregulowana.” – powiedział Rainer Breul.

Komisja greckiego parlamentu szacuje wielkość strat poniesionych podczas wojny na co najmniej 270 miliardów euro.

Ponadto, greckie państwowe biuro obrachunkowe szacuje, że prywatne roszczenia z tytułu zgonów i pochodzących od osób, które stały się inwalidami, mogą być warte dalsze 107 mld euro.

REKLAMA

Niemcy twierdzą, że wszelkie roszczenia są ostatecznie uregulowane po porozumieniu „dwa plus cztery”. Porozumieniu podpisanym przez dawne Niemcy Zachodnie i Wschodnie oraz Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję i ZSRR.

rp.pl

REKLAMA

Komentarze