REKLAMA

Nie żyje generał Zbigniew Ścibor-Rylski

Nie żyje generał Zbigniew Ścibor-Rylski

2 sierpnia zmarł polski lotnik, generał Brygady Wojska Polskiego, oficer Armii Krajowe i uczestnik Powstania Warszawskiego Zbigniew Ścibor- Rylski. Miał 101 lat.

REKLAMA

Generał Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r, pochodził ze szlacheckiej rodziny, która posługiwała się herbem Ostoja. Brał udział w Kampanii Wrześniowej, w latach 1940-44 organizował konspirację we wschodniej Polsce i walczył w Powstaniu Warszawskim.

W latach 2004–2014 Sekretarz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Współzałożyciel i prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski z powodu złego stanu zdrowia nie mógł brać udziału w tegorocznych obchodach rocznicy wybuchu Powstaniu Warszawskiego. W pamięci pozostanie wystąpienie gen. Ścibora-Rylskiego z 2017 r. gdzie powiedział m.in.:

Bardzo serdecznie i gorąco jeszcze raz proszę harcerzy. Nie zapomnijcie, Polska – ukochana ojczyzna musi istnieć wolna, wspaniała. Żegnam Was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z Wami. Sto lat to wielkie przeżycie, to wielka, największa, jaką człowiek może otrzymać od Boga radość. (…) Tylu ludzi miałem możność spotykać w swoim życiu. Ale pamiętajcie, Polacy muszą szacunek mieć do wszystkich, obojętnie jakich są poglądów, narodowości czy wyznania. Pamiętajcie, młodzi: szacunek dla wszystkich jednakowy.

źródło: pl.aleteia.org

REKLAMA

Komentarze