REKLAMA

Nauczyciele ponownie rozważają strajk! ZNP planuje referendum przedstrajkowe

Nauczyciele ponownie rozważają strajk! ZNP planuje referendum przedstrajkowe

2 września, a więc w dniu rozpoczęcia roku szkolnego ma rozpocząć się zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego referendum dot. strajku nauczycieli.

REKLAMA

„Konsultacje w tej sprawie będą trwały do 26 sierpnia. Dopiero po tym dniu zdecydujemy o dalszych protestach.” – powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

40 proc. nauczycieli uważa, że strajk jest potrzebny. Zarazem 66 proc. preferowałoby lżejsze działania, niż te, które widzieliśmy w kwietniu. Przeciwko protestom powiedziało się 19 proc. ankietowanych.

Większość badanych uważa, że najważniejszym postulatem powinny być podwyżki wynagrodzenia. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się ponad 68 proc. pedagogów biorących udział w badaniu.

Niecałe 27 proc. chciałoby wzrostu nakładów na oświatę, a co piąty ustanowienia nowej podstawy programowej, której podstawy stworzyć by mieli praktycy.

Ponad 80 proc. ankietowanych uważa, że kwietniowy strajk nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. W ich ocenie nie jest nim ani podwyżka płac, ani skrócenie ścieżki zawodowego rozwoju. Zapewniła to przecież uchwalona w czerwcu Karta Nauczyciela.

44,5 proc. respondentów uważa, że decyzja o zawieszeniu protestu była błędna, poparło ją natomiast 35,5 proc. badanych.

Badanie przeprowadził Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy. Zwrócił się on do naukowców uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego z prośbą o badanie nastrojów wśród nauczycieli.

Broniarz wskazał, że największe poparcie dla pomysłu nowego protestu przejawiają mieszkańcy dużych miast. „Znacznie mniejszym” zainteresowaniem cieszy się on natomiast we wschodnich rejonach kraju. Prezes ZNP podkreślił, że nauczyciele preferują inne formy demonstracji, wszędzie tam, gdzie o pracę dla nich jest najtrudniej.

finanse.wp

REKLAMA

Komentarze