REKLAMA

Nagroda Nobla z dziedziny fizyki dla trójki kosmologów

Nagroda Nobla z dziedziny fizyki dla trójki kosmologów

Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przypadłą trójce kosmologów. Laureatami zostali James Peebles, Michael Mayor i Didier Queloz. Przyczynili się oni do rozwoju wiedzy na temat powstania Wszechświata. Odkryli także po raz pierwszy egzoplanetę okrążającą gwiazdę w wielkości Słońca.

Nagroda Nobla z dziedziny fizyki została wręczona dwóm kosmologom z Szwajcarii oraz Kanadyjczykowi. Przyczynili się do zmiany postrzegania początków Wielkiego Wybuchu. Rozwój Wszechświata badał 84-letni Kanadyjczyk James Peebles.

Brak obrazka

Czytaj więcej: Papież w nabożeństwie z szamanką – kontrowersyjny Synod Amazoński [Video]

Dwójka Szwajcarów Michael Mayor i Didier Queloz odkryła w 1995 roku pierwszą egzoplanetę okrążającą gwiazdę w podobnej wielkości do naszego Słońca.

Brak obrazka

W opinii komitetu noblowskiego, tegoroczna trójka astronomów znacznie zmieniła postrzeganie Wszechświata. Laureaci podzielą się po równo nagrodą pieniężną w postaci 830 tysięcy euro.

Jutro komitet noblowski wyłoni laureata z działu chemii. W czwartek w Domu Giełdy w Sztokholmie zostanie nagrodzony zostanie laureat z literatury. Natomiast w piątek norweski komitet noblowski przyzna w Oslo pokojową Nagrodę Nobla. W tym roku wpłynęło 301 kandydatur.

onet/pap

REKLAMA

Wesprzyj już dziś organizację X Marszu Niepodległości!

REKLAMA

Komentarze