REKLAMA

Skandal! Na Litwie zniszczono tablicę z polską nazwą miejscowości!

Skandal! Na Litwie zniszczono tablicę z polską nazwą miejscowości!

Zniszczono tablicę z polską nazwą miejscowości „Wielka Rzesza”. Sytuacja zdarzyła się tuż po tym, jak informacje o tablicy podały litewskie media.

REKLAMA

Mieszkańcy Wielkiej Rzeszy w rejonie wileńskim umieścili piękną tablicę z polską nazwą miejscowości. Wystarczyło, że dwa dni temu napisał o tym litewski dziennik Lietuvos Rytas, a tablica została zniszczona.

Wandalizm nie doczekał się reakcji władz. Sam kamień został postawiony z inicjatywy Polaków. Polacy z własnych pieniędzy ufundowali tablicę. Mieszkańcy nie tylko zainicjowali postawienie głazu, ale również wykonali tablicę. Kilka dni temu napisała o tym największa litewska gazeta – dziennik Lietuvos Rytas. Tuż po opublikowaniu artykułu tablica została zniszczona przez nieznanych sprawców.

Jonas Banys, litewski dziennikarz, skomentował akt wandalizmu. Dziś w nocy w Wielkiej Rzeszy nieznani sprawcy rozbili granitową tablicę z polską nazwą miasta. […] Jestem zły i rozczarowany. Żałuję, że ​​jestem Litwinem. Żałuję, że ci którzy dopuścili się zniszczenia tablicy nazywają się Litwinami. Chciałbym zwrócić się bezpośrednio do sprawcy, który przyszedł w środku nocy i zniszczył nikomu nie przeszkadzający napis: Jesteś tchórzem. Działasz w ciemności, bo boisz się spojrzeć w oczy tym, których atakujesz.

 

Wielka Rzesza to wieś na Litwie, zamieszkana przez 1050 ludzi. Położona przy drodze Wilno-Malaty, 12 km na północ od Wilna. Administracyjnie znajduje się w rejonie wileńskim jako siedziba gminy Rzesza.

REKLAMA

Komentarze