REKLAMA

,,My wszyscy z niego” – 154 lata temu urodził się Roman Dmowski

,,My wszyscy z niego” – 154 lata temu urodził się Roman Dmowski

REKLAMA

Dziś przypada 154. rocznica urodzin Romana Dmowskiego. Polityk, ideolog ruchu narodowego i mąż stanu to jeden z głównych architektów polskiej niepodległości.

Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku pod Warszawą. W gimnazjum założył organizację ,,Strażnica”, która miała na celu walkę z rusyfikacją. W 1888 r. został członkiem Związku Młodzieży Polskiej ,,Zet”, a następnie Ligi Polskiej. Następnie założył nową organizację – Ligę Narodową, na czele której stanął. Po manifestacji w Warszawie z okazji setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja został wtrącony do więzienia. Udało mu się uciec i wyjechać do Lwowa. W 1895 r. został założycielem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego.

Trzaskowski chce natychmiast zdelegalizować ONR. Kalinowski odpowiada: “Berlin wypuścił psy”

 

Na początku XX w. zajął się działalnością dyplomatyczną. Pojechał m.in. do Japonii, aby przekonać tamtejszy rząd, że planowane przez czynniki lewicowe powstanie antyrosyjskie na ziemiach polskich zaszkodziłoby zarówno Polsce, jak i Japonii, gdyby je wsparła. W 1907 r. został wybrany posłem Koła Polskiego w Dumie Rosyjskiej, gdzie działał na rzecz autonomii Polski.

W czasie I wojny światowej Dmowski angażował się w starania o niepodległość Rzeczypospolitej. Założył Komitet Narodowy-Polski we Francji. Brał też udział w organizowaniu polskich oddziałów – Błękitnej Armii i Legionu Puławskiego. Po zakończeniu wojny stanął na czele polskiej delegacji na konferencję wersalską. Dzięki jego zabiegom Polska uzyskała znaczne korzyści terytorialne.

W 1923 r. przez krótki czas był ministrem spraw zagranicznych. Po zamachu majowym, w 1926 r. powołał do życie Obóz Wielkiej Polski – organizację zrzeszającą przedstawicieli różnych środowisk narodowych.


Dmowski jest autorem licznych publikacji, m.in. ,,Nasz patriotyzm”, ,,Myśli nowoczesnego Polaka”, ,,Niemcy, Rosja a kwestia Polska”, ,,Kościół, naród i państwo”, ,,Świat powojenny i Polska”, czy ,,Polityka polska i odbudowanie państwa”.

Zmarł 2 stycznia 1939 r. Jego pogrzeb przybrał formę manifestacji i zgromadził nawet do 200 tys. ludzi.

 

REKLAMA

Komentarze